Kokulu mumlardaki tehlikeye dikkat

Macaristan’daki Semmelweis Üniversitesi’nden halk sağlığı uzmanı Dr. Tamás Pándics’e göre, kokulu mumlar migren, göz ve boğaz tahrişi ve daha büyük solunum yolu hastalıkları riski ile bağlantılı çıktı.

Uzman, evleri düzenli olarak havalandırmanın yanı sıra, iç mekan hava kalitesini iyileştirmenin en iyi yolunun kullanılan kimyasalların sayısını azaltmak olduğu konusunda ısrar etti.

Dr. Pándics yaptığı açıklamada, “Yapay olarak üretilmiş ya da doğal olarak oluşmuş olsun, vücuda yabancı olan her madde kimyasal risk taşır.”

“Bunlar kanserojen olmayabilir, ancak bu maddeler karaciğere ek bir yük bindiriyor ve metabolik süreçlerimiz de bunları işlemeye hazır değil. Kendimizi, kokulu mumlar, ev kokuları ve duvar prizleri gibi ilave gereksiz madde yüküyle birlikte ciddi sorunlara yol açabilecek yüzlerce maddenin etkisine maruz bırakıyoruz” diye uyardı.

Danimarka’da yaklaşık 60 evde yapılan bir araştırma, iç mekandaki kirlilik parçacıklarının ana kaynağının yanan mumlar olduğunu ortaya çıkardı ve bazı uzmanlar alternatif olarak elektrikli mumları öneriyor.

Bazı uzmanlar da, aynı anda birden fazla koku kullanmanın, astım ve kronik solunum yolu hastalıkları da dahil olmak üzere mevcut rahatsızlıkları olan kişilerin sağlığını kötüleştirebileceği konusunda uyarıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir