Kiralarda yüzde 25 sınırı kalkıyor mu?

Türkiye’de konut sahibi olma ve uygun fiyatla kiralarda oturma isteği, konut kredisi faiz oranlarındaki yükseklik ve kira artış sınırlamaları gibi faktörlerle şekilleniyor.

Konut satışlarındaki düşüş eğilimi devam ediyor ve uygun kredi şartlarına ulaşamayanlar konut alım planlarını erteleyebiliyor. Bu durum, mevduat faizleri ve diğer yatırım araçlarının getirilerinin artması nedeniyle konuta olan talebi azaltabiliyor.

Temmuz ayında kira artışlarına uygulanan yüzde 25 sınırının kaldırılması beklentisi ise kiracılar arasında tedirginlik yaratıyor.

Düşük faizli konut kredisi beklentileri, konut alım kampanyaları ve uzun vadeli kredi seçenekleriyle birleşiyor. Yüzde 2’nin altında faiz oranları ve 180 ay vade gibi avantajlar, konut alıcılarını beklemeye yönlendiriyor.

Örneğin, 1 milyon lira konut kredisini yüzde 1.20 faiz oranıyla 120 ay vadeyle kullanan bir kişi, her ay 15 bin 768 lira ödeme yapması gerekiyor. Aynı kredi için farklı faiz oranları ve vadelerde ödeme tutarları da belirtilmiştir.

Uzmanlar, düşük faizli kredi kampanyalarının konut talebini artırabileceğini ve kira artış sınırlamasının kalkmasının kiracıları etkileyebileceğini öngörüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx