Başkan Erdoğan Erbakan’ı hapisten mi kurtardı yoksa hapse attırmak mı istedi? İşte belgesi

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, 2006 yılında dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın merhum Necmettin Erbakan’ı cezaevine attırmaya çalıştığını öne sürdü.

Karamollaoğlu, “Erbakan Hoca, 2006 yılında hapse mahkum olduğunda Tayyip Erdoğan polisle evini kuşattırdı. Hapse attırmak için büyük bir gayretin içine girdi. Çünkü mahkum olmuştu. Evinden alacak… Hocamızı ilzam etmek için, kötü göstermek için hapse attıracaktı. Evi kuşatıldı. O zaman Allah rahmet eylesin Hasan Kalyoncu, bizim Gaziantep eski il başkanımız. AK Parti’nin kuruluşunda da yer almıştı. Tayyip Erdoğan’a gitti. ‘Eğer Erbakan’ı tutuklarsan burayı senin başına yıkarım. Ben siyaseten seni yaşatmam’ dedi. Onun üzerine Tayyip Bey ev hapsine çevrilmesini sağladı.” dedi.

Haber7’nin dönemin haber kaynakları ve belgeleriyle hazırladığı “Necmettin Erbakan’ı asıl kim hapsettirmek istedi? İşte tüm süreç “ başlıklı haber Karamollaoğlu’nun tezviratını çürüttü.

Ardından Necmettin Erbakan Hoca’nın yol arkadaşlarından eski TBMM Başkanı Bülent Arınç, o dönem yaşananlara ilişkin bizzat kendi şahitlik ettiği hadiseleri paylaştı.

Arınç, Erbakan’ın cezaevine girme ihtimalini ortadan kaldırmak adına Cumhurbaşkanı Erdoğan ile istişare ederek o dönemki AK Parti Grup Başkanvekili Sadullah Ergin’i aradığını ve Erbakan için olumsuz bir durumun ortaya çıkmaması adına gerekli kanuni düzenlemenin yapılması için çalışma yapılması yönünde talimat verdiğini söyledi.

Arınç, ilgili kanun teklifinin TBMM’de kabul edilmesinin ardından dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’e gönderildiğini ancak Sezer’im kanunu veto ettiğini belirtti. Arınç, “Biz ise aynı gün herhangi bir değişiklik yapmadan kanunu tekrar kabul ederek Sezer’e havale ettik ve o da anayasamız gereği onaylamak zorunda kaldı.” dedi. Arınç, yaşananların bununla sınırlı kalmadığını söyleyerek CHP’nin konuyu Anayasa Mahkemesi’ne taşıdığını ancak AYM’nin CHP’nin itirazını reddetmesi üzerine kanunun yürürlüğe girerek Erbakan’ın söz konusu cezayı evinde geçirmesinin sağlandığını ifade etti.

Konuya ilişkin bir değerlendirme de Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi’den geldi. Selvi, SP lideri Temel Karamollaoğlu’nun tarihi çarpıttığını söylediği yazısında bir de mahkeme kararı belgesi yayınladı.

Temel Karamollaoğlu’nun tarihi çarpıtma pahasına dile getirdiği iddia o dönemin en çetin mücadele konularından biriydi.” ifadesini kullanan Selvi, yazısında şu ifadeleri kullandı:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx