Bakan Şimşek ‘rasyonel politika’sını övdü… Ama kredi krizi artıyor: 10 başvurudan 8’ine ret

Ankete göre her 10 şirketten 8’i ikinci çeyrekte finansmana erişimin zorlaştığını ifade etti. Finans kurumları ile kredi süreçlerinde sorun yaşayanların oranı da ilk çeyrekte yüzde 85 iken ikinci çeyrekte yüzde 95’e yükseldi. Ayrıca “TCMB, BDDK ve Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın 2022 ve 2023 yıllarında aldığı kararların işletmenizin durumunu nasıl etkilediğini düşünüyorsunuz” sorusuna katılımcıların yüzde 90’ı “Olumsuz” cevabını verdi. Bu oran önceki çeyrekte yüzde 81 olmuştu.

YÖNETİME GÜVEN DÜŞÜK

Seçim sonrası kurulan ekonomi yönetimine güven “Temkinli” olarak ifade edilirken güven algısı negatif olan katılımcı sayısı pozitif olanlara kıyasla daha yüksek çıktı.

(Süleyman Sönmez)

Anket sonuçlarını değerlendiren TÜRKONFED Başkanı Süleyman Sönmez, “İşletmelerin krediye erişiminin zorlaştığı ve bankaların kredi verme şartlarının ağırlaştığı bir finansman krizi ile karşı karşıyayız. Ortaya çıkan tablo, işletmelerimizin yetersiz finansman sorununun ötesinde artık finansman bulamadıklarını gösteriyor. Krediler üzerindeki baskı hafifletilmeli, finansmana erişimde kolaylaştırıcı uygulamalar hızla hayata geçirilmeli” dedi.

BAKAN BAŞKA TELDEN ÇALIYOR

TÜRKONFED bu açıklamaları yaparken Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, düşen kredi risk primini (CDS) verilerini paylaşarak, “Rasyonel politikalar meyvelerini vermeye devam ediyor” yorumunda bulundu.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in göreve gelişinin ardından ilk olarak Merkez Bankası başkanlığına Hafize Gaye Erkan getirilmiş, son olarak başkan yardımcılıklarına da yeni bir ekip atanmıştı.

Yaşanan gelişmelerin yanı sıra politika faizi yüzde 17.5’e yükseltilmişti. Şimşek, bu değişiklikleri ‘rasyonel politikalar’ diye vurgularken, bu adımların meyvesini verdiğini savundu.

Bakan Şimşek’in Twitter hesabındaki paylaşımı şöyle:

“Mayıs ayında 700 baz puana yükselen CDS’ler (risk primi – Türkiye’nin dolar cinsinden kredi iflas riskini gösteren beş yıllık kredi temerrüt takası) bugün 400 baz puanın altını gördü.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx