Zelenski’nin poları İngiltere’de 90 bin sterline satıldı

Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenski’nin Rusya ile devam eden savaşın başından bu yana giydiği haki rengindeki poları, Ukrayna’ya bağış toplanması hedefiyle bir müzayedede 50 bin sterlinlik açılış fiyatının akabinde 90 bin sterline satıldı. İngiltere’nin başşehri Londra’da bulunan Christie’s müzayede konutu tarafından yürütülen müzayedede ayrıyeten İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın Ukrayna’nın başşehri Kiev’e yaptığı ziyareti sırasında kendisine armağan edilen horoz biçimindeki çömlek sürahisi ve Kiev Belediye Lideri Vitaliy Klitschko’nun rehberliğinde bir Kiev çeşidi da satışa sunuldu.

“BEN BURADAN ÇOK DAHA YÜKSEK TEKLİFLER İSTİYORUM”

Müzayedeyi yöneten İngiltere Başbakanı Johnson, Zelenski’yi “modern vakitlerin en inanılmaz önderlerinden biri” olarak nitelendirerek satışa sunulan modüllerin kıymet biçilenden daha yüksek bir fiyata gitmesi gerektiğini söyledi. Johnson, “İster Zelenski’nin 50 bin sterlinlik poları için teklif veriyor olun, ister Belediye Lideri Klitschko ile bir Kiev tipi için teklif veriyor olun, ben buradan çok daha yüksek teklifler istiyorum. Belediye Lideri Klitschko ile bir Kiev tipi yaptım, hoş bir kent. Buna değer” halinde konuştu. Johnson, “Bu gece Ukrayna’yı destekleyin dostlarım, böylelikle büyük antik Avrupa başşehri Kiev bir daha asla tehdit edilemez ve Ukrayna bir kere daha bütün ve özgür olabilir” dedi.

ZELENSKİ’DEN JOHNSON’A ÖVGÜ

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın yönettiği Ukrayna için 1 milyon sterline kadar ekonomik yardım sağlanmasını amaçlayan programda ayrıyeten Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenski de görüntü kontağı aracılığıyla konuşma yaptı. Zelenski, Kiev’i ziyaret eden Johnson’ın “cesur davranışını” övdü.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik akınlarından sonra Ukrayna parlamentosuna hitap eden birinci başkan olan Johnson, İngiltere’nin Ukrayna’ya yardım etme gayretlerini “yoğunlaştırmaya devam edeceğini” belirtmişti. İngiltere ayrıyeten Rus güçleri Ukrayna’dan püskürtmek için ülkeye silah ve yardım göndermişti.