Yerli ve ulusal tohumluk ayçiçeğinde birinci hasat

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi ile birlikte Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü uyumunda Trakya Kalkınma Ajansı’nın yürütücüsü olduğu Trakya Tohum A.Ş. tarafından geliştirilen yağlık ayçiçeği tohumlarının birinci hasadını yaptı.

Hasat için düzenlenen merasime AK Parti Ankara Milletvekili Asuman Erdoğan, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Cahit Çelik, Trakya Tohumcular Derneği Lideri İbrahim Toruk, Türkiye Tohumcular Birliği Lider Yardımcısı Selami Muharrir, Şereflikoçhisar Belediye Lideri Memiş Çelik, Bala Belediye Lideri Ahmet Buran ve Cihan Belediye Lideri Hüsamettin Ünsal katıldı.

Törenin arkasında iki bakan ayçiçeği üretimi yapılan tarladaki biçerdöverin yanına geçti. Hasadın bereketli olması için ilçe müftüsünün duasının akabinde iki bakan biçerdövere binerek birinci hasadı yaptı.

Bakan Varank merasimde yaptığı konuşmada şunları söyledi:

Yerel kalkınma

“Bakanlık olarak Türkiye’de Ar-Ge’nin, inovasyonun hamisiyiz. Bağlı ve ilgili kuruluşlarımızla Ar-Ge’ye inovasyona takviye veriyoruz. Bakanlığımızın Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile ajandasına aldığı lokal kalkınma projelerini yani bir kenti bir ilçeyi kalkındırırken hangi projeler geliştirilebilir, nerelere yatırım yapılabilir bunlarla ilgili ajandayı da Bakanlık olarak yürütüyoruz.


Milli Hibrit Tohum

Bugün de Trakya Kalkınma Ajansımızın başından beri takviye verdiği çok değerli bir icraatın sonuçlarını, hasadını burada yapacağız. Türkiye’de yerli ayçiçeği tohumu vardı lakin ulusal bir hibrit tohum yoktu.

Biz Trakya Kalkınma Ajansımızla birlikte o bölgede tohumculuk yaygın ve kıymetli firmalarımızın olduğu bir kesim. O bölgedeki firmaları, üniversiteyi, STK’ları, tarım bakanlığımızı bir ortaya getirdik ve Türkiye’nin birinci yerli ve ulusal hibrit ayçiçeği tohumunu üretmeyi başardık.


200 kilogram rekor

O ürettiğimiz tohumları artık çoğaltmanın faaliyetini burada gerçekleştiriyoruz. Trakya Tohumculuk A.Ş. Tarım Bakanlığımız, Kalkınma Ajansımız, bölgedeki firmalar, dernekler ve üniversitenin katkılarıyla kurulan Trakya Tohumculuk A.Ş. birinci ürettiği tohumları burada gelip çoğalttı, bugün onların hasadını gerçekleştireceğiz.

İnşallah burada yapacağımız hasat dekar başına 200 kilogramla Türkiye’de bir rekoru kırmış olacak.


İhraç edilecek

Biz bakanlık olarak bu tip projeleri desteklemeye devam edeceğiz. Türkiye’de yerli tohumculuk nitekim gelişti fakat yerli ve ulusal tohumculuğun hala kat etmesi gereken bir aralık var.

Ayçiçeği ile başladık bunu mısır ve farklı stratejik eserler devam ettirecek. Bu birinci yerli ve ulusal hibrit tohumumuzun Ankara, Rusya ve Sudan’da deneme üretimlerini yaptık.

İnşallah buradan elde edilen tohumlar yurt dışına da ihraç edilecek. Türkiye’ye önemli bir katma kıymet kazandıracak.

Arkamızdaki tarlayı eken bir tıp hekimi. ‘Bu sene öteki ne ektiniz’ dedim, ‘Buğday ektik.’ dedi. ‘Memnun musunuz?’ dedim ‘Bu sene nitekim devletimiz bize çok hoş para verdi teşekkür ediyoruz.’ dedi. Biz bilhassa pandemi ile savaşlarla, güç kriziyle çalkalanan, türbülansa giren dünyada tarımın ve besinin ne kadar stratejik olduğunu görerek cumhurbaşkanımızın liderliğiyle tarımı bu sene daha fazla el üstünde tuttuk ve bakanımızın çabalarıyla çiftçimiz bu işten şad.


“Bala’dan geliyorum, sordum çiftçilerimiz memnunlar”

Bala’dan geliyorum, sordum çiftçilerimiz mutlular. Tarımdaki Ar-Ge’yi bakanlık olarak desteklemeye devam edeceğiz. Tarım yapmak kâfi değil, besin sanayisi bu işi katma pahalı hale getiren sanayi burada da tarım bakanlığımızla birlikte bölümleri desteklemeye devam edeceğiz. Hepimiz haberlerde izliyoruz. Avrupa bu kışı nasıl çıkaracağını düşünürken biz hiçbir badire yaşamadan kışı atlatabileceğiz. Yerli ve ulusal hibrit ayçiçeği tohumumuzun güzel olmasını diliyorum. Projede emeği geçenlere teşekkür ediyorum.


Bizleri keyifli etti

Tarım ve Orman Bakanı Kirişçi de yaptığı konuşmada Türkiye’de yaygın olarak kullanılan ayçiçeği yağının ehemmiyetine işaret ederek ayçiçeğiyle ilgili tohumculuk faaliyetleri yapılmasının kendilerini çok keyifli ettiğini lisana getirdi.

Türkiye’nin 2002 yılında yüzde 31 olan kendi kendine yeterlilik oranını bugün prestijiyle yüzde 96’lara çıkardıklarını belirterek, şunları kaydetti:

Yüzde 30-35 açık var

“Daha kat edeceğimiz çok yol var. Bu yolu da süratle tamamlamalı ve yüzde 100’ün üzerine çıkarak yola devam etmeliyiz. Ayçiçeği, bu manada çok stratejik ve vazgeçilmez bir eser, bizim de arz açığımız olan bir eser. Bir evvelki yıla nazaran yüzde 5,6 artış bekliyoruz lakin bizim hala yüzde 30-35 seviyesinde açığımız olacağını biliyoruz. Bundan ötürü üreticilerimizi bu sebeple cesaretlendirmeye çalışıyoruz. Çeşitli sebeplerde ekilmeyen yaklaşık 68 bin dekarlık alanda ekimi teşvik etmek emeliyle, yüzde 75’ini sübvanse ettiğimiz tohumu vererek, ayçiçeği ekim alanlarının genişlemesini istek ediyoruz.”


“Biz sizin yanınızdayız”

Ayçiçeğiyle ilgili Tarım Kredi Kooperatifleri, pancar kooperatifleri ve yağlı tohumla ilgili birliklerin alım yapmaya devam ettiğini anlatan Bakan Kirişçi, “Dün çıkan bildirim ile ithalata yüzde 10 gümrük vergisi koyduk. Bunun yetersiz kalması durumunda alacağımız öteki önlemler de var. Bunları da devreye koyacağız. Rastgele biçimde üreticimizin mağdur edilmesine müsaade vermeyeceğiz. Üretici kardeşlerim lütfen panik yapmayın, telaşlanmayın. Biz sizin yanınızdayız. Cumhurbaşkanı’mızın önderliğinde çiftçilerimize sahip çıkmaya ve desteklemeye devam edeceğiz.” dedi.

Yerli ve Ulusal tohuma imza

Konuşmaların akabinde iki bakan tarlaya girerek hasat edilecek eserleri inceledi.

Bakanlar, hasat ettikleri eserleri bir kavanozun içine koyarak imzaladı.

2019’da kuruldu

Trakya Tohum A.Ş. Trakya Kalkınma Ajansı uyumunda 43 kurum ve kuruluşun iş birliği ile 2019 yılında kuruldu.

Trakya Tohum’da, 32 tohumculuk şirketi, 10 ticaret borsası ve Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi’nin paydaşlığı bulunuyor.

Hastalıklara karşı dayanıklı

Trakya Tohum, Trakya Ziraî Araştırma Enstitüsü ile ayçiçeği ıslahı konusunda Ar-Ge çalışmaları yürüttü. Bu çalışmaların sonucunda yerli ve ulusal imkanlarla SUN 2259 CL ve SUN 2242 CL ismi verilen yağlık ayçiçeği tohumları üretildi.

Bu tohumlar birinci olarak Sudan’ın yanı sıra Tekirdağ, Edirne, Kırklareli ve Ankara’nın Şereflikoçhisar ilçesinde deneme üretimlerinde kullanıldı. Yerli ve ulusal tohumların hastalıklara karşı başka tiplere nazaran direncinin yüksek olduğu gözlendi.

200 tohum elde edilecek

Şereflikoçhisar’daki deneme üretimlerinde SUN 2259’un 200 dönümde, SUN 2242’nin de 750 dönümde ekimi yapıldı. Ekim sonucu yaklaşık 200 ton tohumluk eser elde edilmesi bekleniyor. Piyasa bedeli yaklaşık 54 milyon lira olan tohumlukların başta Rusya ve Sudan olmak üzere, Bulgaristan ve Romanya üzere demonstrasyon çalışmaları tamamlanan ülkelere ihraç edilmesi planlanıyor.