Yellen’den ‘ABD iktisadında resesyon’ açıklaması

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ülke iktisadında resesyon yaşanabileceğine dair ihtimalleri kıymetlendirdi. BBC Türkçe’nin haberine nazaran NBC kanalının Meet the Press programına katılan Yellen, Fed’in enflasyona karşı uğraşına inancının tam olduğunu ve ABD iktisadında geniş çaplı bir resesyon yaşanacağına dair şu an için rastgele bir işaret görmediğini belirtti.

“İstihdam artışında bir yavaşlama görmemiz olası” diyen Yellen, “Bunun resesyon olduğunu düşünmüyorum. Resesyon iktisatta geniş çaplı bir zayıflık manasına geliyor. Şu anda bu türlü bir şey gözlemlemiyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

ANALİSTLER RESESYON GEREKSİNİMİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYOR

Haberde ABD’de 40 yılın en yüksek enflasyonunun görülmesiyle artan sayıda analist fiyat baskılarının hafiflemesi için bir resesyon ve daha yüksek işsizlik oranının olması gerektiğini düşündüğü belirtildi.

Haziran ayında 75 baz puanlık artışla 1994’ten beri en büyük faiz artışı kararını alan Fed’in bu hafta yapılacak toplantıda ikinci kere 75 baz puan artış yapması bekleniyor.

“BAŞARILI OLMALARINI BEKLİYORUM”

Yellen ABD’de enflasyonun çok yüksek olduğunu belirtirken Biden idaresinin başka ekonomilerde de yüksek enflasyon yaşandığı argümanını yineledi.

“Fed’in misyonu enflasyonu aşağı çekecek siyasetleri uygulamaya sokmak” diyen Yellen “Bu hususta başarılı olmalarını bekliyorum” dedi.

“ÇOK GÜÇLÜ İSTİHDAM PİYASAMIZ VAR”

Yellen ABD işgücü piyasasını örnek göstererek iktisatta üst üste iki defa daralma yaşanması durumunda dahi Ulusal Ekonomik Araştırmalar Bürosu’nun (NBER) bu durumu resesyon olarak nitelendirmeyeceğini düşündüğünü söyledi.

“İki çeyrek arka arda negatif büyüme yaşansa dahi NBER’in bu durumu resesyon olarak niteleyeceğini düşünmüyorum” diyen Yellen, “Çok güçlü bir istihdam piyasamız var. Ayda 400 bin yeni istihdam yaratıyorsanız buna resesyon diyemezsiniz” yorumunda bulundu.