Twitch skandalını ateşleyen neydi?

Aslında Twitch oyun severlere özel bir platformdu. Bu platformda oyuncular yayın açıyor, diğer oyuncular da onu izliyorlardı. Elbette sonralarda iş daha farklı boyutlara ulaştı. Öyle ki bir ara Twitch üzerinden Süper Lig maçlarını bile korsan olarak yayınlamaya kalktılar.

Fakat bugün anlatacağımız skandal tam olarak bununla ilgili değil. Bu rezilliğin çok daha ötesinde bambaşka bir boyutta olan bir rezillik.

Twitch’te yayın yapan yayıncıları desteklemek için basit bir ödeme sistemi bulunuyor. Dilediğiniz yayıncıya belli miktarlarda ücretler bağışlayabiliyorsunuz. Üstelik bu ücretleri direkt olarak kredi kartlarınızla aktarabiliyorsunuz.

İşte olayın tam olarak koptuğu nokta burası. Bazı yayıncılar, kredi kartı hırsızlığına karışan çetelerle anlaşarak bu yolla para kazanıyorlarmış. Nasıl mı? Aslında düzenek gayet basit. Hırsızlar yayın ve bağış oranı belli bir seviyede olan yayıncılara çalıntı kartlar üzerinden bağış yapıp sonra bu paranın bir kısmını geri alıyorlarmış. İddialar bu yönde. Bakalım bu işin ucu nereye varacak. Bekleyip göreceğiz.