Türkiye, demiryolu ile Körfez ülkelerine bağlanacak

Türkiye’yi Katar’a Irak ve Kuveyt üzerinden bir demiryolu ile bağlamanın mümkün olduğunu söz eden Türkiye’nin Dış Ekonomik Bağlantılar Şurası’na bağlı Katar İş Kurulu Lideri Başar Arıoğlu, fakat Türkiye ile Katar ortasındaki uzun aradan ötürü bu demiryolu projesini hayata geçirmenin şu anda çok güç olduğunu aktardı.

Al-Sharq gazetesine konuşan Arıoğlu, Türkiye ile Irak ortasında direkt demiryolu kontağı kurulmasının gündemde olduğunu, bu demiryolu çizgisinin Kuveyt’e de bağlanacağını kaydetti.

TÜRKİYE İLE KÖRFEZ ÜLKELERİ ORTASINDA İLGİLER GELİŞİYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde Türkiye ile Körfez ülkeleri ortasındaki bağları geliştirmek için gereken her şeyi yapma kelamı verdi. Erdoğan, Körfez bölgesindeki diyaloğu yine başlatmayı ve yanlış anlaşılmaları düzeltmeyi amaçlayan diplomatik uğraşlardan şad olduğunu da tabir etti.

Erdoğan, ülkesinin Katar ile bağlantılarının önümüzdeki devirde daha da ivmelenerek devam edeceğini belirterek, Türk işadamlarının Katar’da hayata geçirdiği projelerin hacminin 15 milyar dolar civarında olduğunu belirtti. Erdoğan, “Katar ile birlikte öteki tüm Körfez ülkeleriyle bağlarımızı geliştirmek için çalışıyoruz” dedi.

KAYNAK: STAR GAZETESİ