TÜİK açıkladı: Yapı ruhsatı verilen yapıların yüzölçümü azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2022 yılı birinci çeyreğine ait Yapı Müsaade İstatistikleri verisini açıkladı.

Buna nazaran, bir evvelki yılın birebir çeyreğine nazaran, 2022 yılı birinci çeyreğinde belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen yapıların bina sayısı yüzde 22,5, daire sayısı yüzde 27.9, yüzölçümü yüzde 21.8 azaldı.

TOPLAM YÜZÖLÇÜMÜN YÜZDE 55,4’Ü KONUT ALANI OLARAK GERÇEKLEŞTİ

Belediyeler tarafından 2022 yılı birinci çeyreğinde yapı ruhsatı verilen yapıların toplam yüzölçümü 26,9 milyon metrekare iken; bunun 14,9 milyon metrekaresi konut, 6,6 milyon metrekaresi konut dışı ve 5,4 milyon metrekaresi ise ortak kullanım alanı olarak gerçekleşti.

Kullanma hedefine nazaran en yüksek hisse yüzde 66,3 ile iki ve daha fazla daireli binaların oldu

Belediyeler tarafından 2022 yılı birinci çeyreğinde yapı ruhsatı verilen yapıların kullanma maksadına nazaran en yüksek yüzölçüm hissesine 17,8 milyon metrekare ile iki ve daha fazla daireli ikamet maksatlı binalar sahip oldu. Bunu 2,4 milyon metrekare ile bir daireli ikamet maksatlı binalar izledi.

Yapı kullanma müsaade dokümanı verilen yapıların yüzölçümü yüzde 7,9 azaldı

Bir evvelki yılın tıpkı çeyreğine nazaran, 2022 yılı birinci çeyreğinde belediyeler tarafından yapı kullanma müsaade dokümanı verilen yapıların bina sayısı yüzde 7,1 artarken, daire sayısı yüzde 2,4 ve yüzölçümü yüzde 7,9 azaldı.

TOPLAM YÜZÖLÇÜMÜN YÜZDE 58,1’İ KONUT ALANI OLARAK GERÇEKLEŞTİ

Belediyeler tarafından 2022 yılı birinci çeyreğinde yapı kullanma müsaade dokümanı verilen yapıların toplam yüzölçümü 30,4 milyon metrekare iken; bunun 17,7 milyon metrekaresi konut, 6,0 milyon metrekaresi konut dışı ve 6,7 milyon metrekaresi ise ortak kullanım alanı olarak gerçekleşti.

Kullanma gayesine nazaran en yüksek hisse yüzde 77,0 ile iki ve daha fazla daireli binaların oldu

Belediyeler tarafından 2022 yılı birinci çeyreğinde yapı kullanma müsaade dokümanı verilen yapıların kullanma emeline nazaran en yüksek yüzölçümü hissesine 23,4 milyon metrekare ile iki ve daha fazla daireli ikamet emelli binalar sahip oldu. Bunu 1,3 milyon metrekare ile bir daireli ikamet emelli binalar izledi.