TikTok, canlı yayın sahiplerine daha fazla kontrol aracı sunacak

Tiktok’un ABD Güvenlik ekibinin başkanı Eric Han’a göre, bir kişinin sesini kapatmak, tüm yorum geçmişini yayından kaldırmaya yarayacak. Elbette, yorumları tamamen kapatabilir veya belirli anahtar kelimeleri filtreleyebilirsiniz. TikTok’un canlı yayıncılar için yaptığı son “nezaket” güncellemeleriyle birlikte platform, içerik oluşturucular için daha güvenli bir ortam yaratmayı hedefliyor.

Han, TikTok’un Temmuz ayında eklediği ve “kaba veya zararlı” yorumlara yönelik güncellemelerin insanların neredeyse yüzde 40’ının yorumlarını düzenlemesine veya tamamen geri çekmesine yol açtığını söylüyor. Görünüşe göre önlemler işe yaramış. Twitter da benzer bir özelliğin zorbalığın azalmasına yol açtığını duyurmuştu.

Tiktok’un nispeten yeni bir sosyal ağ olarak yükselişi göz önüne alındığında, şirket önlemler alma konusunda erken davranmış. Şirket yayınladığı raporda uygunsuz videoları kaldırma konusunda da iyi işler başarıldığını belirtti. Han, taciz videolarının yüzde 73,3’ünün herhangi bir kullanıcı raporu gelmeden kaldırıldığını, oysa bu rakamın önceki çeyrekte yüzde 66,2 olduğunu söylüyor. Benzer şekilde, önceki yüzde 67,3’e kıyasla, ikinci çeyrekte nefret dolu davranış gösteren videoların yüzde 72,9’u kaldırıldı. Şirket önlemlerini bu kadarla da bırakmayıp devam edeceğe benziyor.