Tesla’nın Türkiye fiyatları belli oldu

Tesla 4/4 Coming Soon paylaşımının ardından Türkiye’ye resmi olarak giriş yaptı. Bugün yapılan Türkiye tanıtım etkinliğinde birçok detay belli oldu.

Dünyada elektrikli otomobil denince ilk akla gelen markalardan olan Tesla’ya, Türkiye piyasasında sadece ikinci el piyasasında rastlıyorduk. Tesla’nın Türkiye’de sıfır araba satışı yoktu. Ancak Elon Musk’ın Ceo’su olduğu Tesla, elektrikli araçlarını Türkiye’de de satmaya başlayacağını duyurdu.

Satış duyurusundan sonra beklenen gün geldi ve 4 Nisan’da ilk satışlar için siparişler alınmaya başlanacak. Siparişlere dakikalar kala en merak edilen konu, Tesla’nın Türkiye fiyatlarının ne kadar olacağı konusu oldu. Bu konuda Gazeteci Emre Özpeynirci bir açıklama yaptı ve Tesla marka araçların fiyatları hakkında bilgilendirmede bulundu.

“TESLA YARIN SATIŞTA” başlığı ile haberi veren Özpeynirci, “Satışlar online yapılacak, tek satılacak model Berlin’de üretilen Model Y (C-SUV) olacak” dedi.

“İLK TESLİMAT MAYIS AYINDA”

3 farklı versiyonla Türkiye’ye gelecek araç için kura olmayacak. 10 bin lira ön sipariş bedeli sonrası aracı alabileceksiniz. Özpeynirci konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “3 farklı versiyona, 1.548.732 TL’den (sabit değil) başlayan fiyatlara sahip olacak.

Kura yok, ön sipariş bedeli 10 bin TL, teslimatlar mayısta başlayacak” ifadelerini kullandı.

Listeye baktığımızda Model Y arkadan itiş aracın menzilinin 455 km olduğu ve 0’dan 100’e 6.9 saniyede çıktığı, fiyatının ise 1 milyon 548 bin 732 TL olduğu görülüyor.

Model Y Long Range çift motorlu dört çeker aracın menzili 533 km olarak açıklandı. 0’dan 100’e 5 saniyede çıkan aracın fiyatı ise 1 milyon 619 bin 532 lira.

Model Y Performance Çift motorlu dört çeker aracın menzili 514 km. 0’dan 100’e 3.7 saniyede çıkan aracın fiyatı 1 milyon 778 bin 832 lira.

TESLA MODEL Y ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Giriş versiyonu 204 HP güç üreten Tesla Model Y, SUV sınıfı bir elektrikli otomobil. 0’dan 100 km hıza 6.9 saniyede çıkan araç, geniş iç hacme sahip, yeri geldiğinde aile otomobili olabilen ancak performanstan ödün vermek istemeyenler için tasarlandı. Toplamda 455 kilometre menzile sahip Model Y, tüm otonom sürüş sistemlerini de beraberinde getiriyor. Tabii diğer paketlerde bu veriler tamamen değişiyor.

Ayrıca Model Y bir akıllı telefon gibi sürekli olarak Tesla’dan güncelleme alıyor. Aynı akıllı telefonlarınızın dönemsel olarak gelen güncellemeleri gibi Tesla Model Y’de güncelleniyor ve size yeni teknolojiler sunuyor. Bunlar ufak hata düzeltmeleri veya eğlendirici şeyler olabildiği gibi otonom sürüş ile alakalı önemli sürümler de olabiliyor.

NASIL ŞARJ EDİLECEK? FİYATLARI NE KADAR?

Tesla’yı şarj etmenin en kolay yolu tabii ki de evde şarj etmektir. Zaten 455 km ila 513 km arası şehir içi fazlasıyla yeterli bir menzil sunuluyor. Fakat şehirlerarası bir yolculuk yapacaksanız Türkiye’de kurulan Supercharger istasyonlarında 15 dakikada 270 km menzillik dolum yapabilirsiniz.

Buna ek olarak, Türkiye’de kurulan tüm Supercharger istasyonları CCS Tip 2 giriş destekleyen Tesla ve Tesla olmayan elektrikli araçların kullanımına açık. Aynı zamanda Tesla’nızı da uygun giriş portuna sahip tüm istasyonlardan şarj edebilirsiniz.

Fakat Supercharger istasyonları Model Y sahiplerinin bir istasyondan diğerine en az duraklama süresi ile gitmesini sağlamak için stratejik şekilde yerleştirildiği için alternatiflerini kullanmaya ihtiyacınız olmayabilir.

Ayrıca İstanbul, Edirne, Bolu ve Ankara’da bulunan 30 Supercharger istasyonu, yarından itibaren tüm elektrikli otomobil kullanıcılarına açılıyor. Bu istasyonlarda 1 kWh şarj ücreti Tesla sahipleri için 6.9 TL ila 7.7 TL arasında olacak. Diğer elektrikli otomobil sahipleri ise 8.6 TL verecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir