Tesla tam otonom sürüş herkese sunulmayacak

Bu endişeler ulusal ulaşım güvenliği kurulu tarafından da dile getirildi. Geçtiğimiz günlerde ulusal ulaştırma güvenliği kurulu başkanı Jennifer Homendy tarafından Tesla araçlarında güvenlik eksikliği olduğu ifade edilmişti. Bu tür güvenlik eksiklikleri nedeniyle tam otonom sürüş desteklenmiyor. Özellikle şehir içinde yapılabilecek herhangi bir sistemsel hata ölümlere neden olabilir.

Full Self-Driving (FSD) 10.2 Beta güncellemesi bazı endişeler nedeniyle ertelendi. Yaşanan bu gecikmeler kullanıcıları fazlasıyla endişelendirmeye yetiyor. Gelecekte kaza yapma ihtimalleri olan sürücüler bu sisteme kesinlikle dahil edilmiyor. Hatırlayacağınız üzere şirketin sürücülere puan verdiğini söylemiştik.

Tesla sürücüleri 0 ile 100 arasında bir skor alarak sürücülük hayatlarına devam ediyor. Mesela herhangi bir Tesla kullanıcısı hata yaparsa puanı kırılıyor. Böylece daha güvenli kişilerin trafikte olması sağlanıyor. İşin aslına bakacak olursak bu yöntem otonom sistem güncellemelerinin kimler tarafından alınacağını belirliyor. Tesla tam otonom sürüş buradan geliyor.

Tesla tarafından yapılan açıklamalara göre bu tür güncellemelerin verildiği sürücülerin 1600 km boyunca çarpışma uyarısı almamış olması gerekiyor. Ayrıca sürücü takip mesafesini koruyup korumadığı bir diğer önemli faktör.