Tesla, 137 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum edildi

2015 ve 2016 yıllarında sözleşmeli çalışan olarak çalışan asansör operatörü Owen Diaz şirket tarafından yüklü miktarda para alacak. Davada Diaz, ırkçı hakaretlere maruz kaldığını ve “doğrudan Jim Crow döneminden itibaren” ayrımcılığa maruz kaldığını iddia etti. Tesla çalışanlarının fabrikanın etrafına gamalı haç, ırkçı grafiti ve saldırgan karikatür çizimleri bıraktığını, denetçilerin ise istismarı durdurmayı ihmal ettiğini iddia etti. Davaya göre, “Tesla’nın ilerici imajı, Afrikalı-Amerikalı çalışanlarına yönelik gerici, aşağılayıcı muamelesini belgeleyen bir cepheydi”.

Jüri, duygusal sıkıntı nedeniyle Diaz’a 6.9 milyon dolar verdi. Ancak bununla da kalmayıp 130 milyon dolar, Tesla’ya karşı cezai tazminat kararı alındı. Diaz’ın avukatı Lawrence Organ, “Amerika’nın en zengin şirketlerinden birinin fabrikasındaki siyahlar için tiksindirici koşulların yaşanması inanılır gibi değil” ifadelerini kullandı.

New York Times’a konuşan Diaz, “Bu noktaya gelmek dört uzun yıl aldı. Sanki omuzlarımdan büyük bir yük kalkmış gibi.” ifadelerini kullandı. Karara yanıt olarak Tesla, insan kaynakları VP Valerie Capers Workman tarafından yazılan bir blog yazısında iddiaları küçümsedi. “Bay Diaz’a ek olarak, diğer üç tanık da ırkçı kelimelere maruz kaldıklarını iddia ettiler. “N” kelimesinin işyerinde kullanılmasının uygun olmadığını, ayrıca çoğu zaman dilin ‘arkadaşça’ ve genellikle Afrikalı-Amerikalı meslektaşları tarafından kullanıldığını düşünüyoruz” ifadeleri kullanıldı.