Tahran’da hava kirliliği nedeniyle tüm okullar ve kurumlar iki gün tatil edildi

Meleki, “Hava Kirliliği Acil Durum Komitesi, son derece sıhhatsiz şartlar nedeniyle toplandı. Salı günü hava kirliliği ağırlaşacak. Bu nedenle Tahran’daki tüm kurumların, üniversitelerin ve tüm yaş kümeleri için okulların kapatılmasına karar verildi.” sözünü kullandı.

Tahran Valisi Kriz İdaresi Genel Müdürü Yezdi Mehr de yaptığı açıklamada, “Meteoroloji Kurumuna nazaran, Tahran’da turuncu durum ortaya çıktı. Başta hassas kümeler olmak üzere Tahran halkını bugün ve yarın meskenlerinden çıkmamaya çağırıyoruz.” dedi.

Tahran hava kirliliği sıralamasında birinci üç kent ortasında

Kentin hava sirkülasyonuna uygun olmayan pozisyonu ve nüfus yoğunluğunun yanı sıra eski model araçlar ile yaygın olarak kullanılan motosikletlerin çıkardığı egzoz, Tahran’da hava kirliliğini artıran etkenler ortasında gösteriliyor.

Dünya genelindeki hava kirliliği sıralamasında birinci üç kent ortasında yer aldığı belirtilen Tahran’da bu sebeple okullar sık sık tatil ediliyor.

Hava kalitesi endeksinde bir metreküp hava içindeki partikül hususa (PM10) nazaran belirlenen bedeller şöyle sıralanıyor:

0-50 ortası “temiz hava” (yeşil), 51-100 “orta” (sarı), 101-150 “hassas” (turuncu), 151-200 “sağlıksız” (kırmızı), 201-300 “kötü” (mor), 301-500 “tehlikeli” (kahverengi).