Tahminleri Çıkan 6 Bitcoin Ustası: Sıradaki Seviyeler Bunlar!

Bitcoin fiyatı, Fed’in faiz artırımı ardından 27 bin doların altına düştü. Devam eden küresel bankacılık kriziyle eşleşen faiz politikaları ortasında, Kiyosaki, McGlone ve Brandt dahil 6 usta analist, seyrin BTC için olumlu olacağı görüşünde…

Bitcoin (BTC), Fed faiz kararı ardından düşüşe geçti

Fed Çarşamba günü faiz oranlarını 25 baz puan artırdı. Beklenen oranda gelen faiz kararının kripto piyasası üzerindeki etkisi olumsuzdu. TradingView tarafından sağlanan veriler, BTC fiyatının faiz kararı öncesinde 28.300 işlem gördükten sonra Powell’ın açıklamalarından kısa bir süre önce 29.114 dolarda zirve yaptığını, daha sonra şiddetli bir 28.000 ve 27.000 dolar destek seviyelerini kaybettiğini gösteriyor. Günün en düşük seviyesi 26.810 dolar olarak belirlendi.

En son açıklamalarında göre, Kiyosaki, McGlone ve Brandt dahil 6 piyasa uzmanı, küresel bankacılık kriziyle eşleşen faiz politikalarının BTC için ideal bir zemin hazırladığı görüşünde..

Robert Kiyosaki: Bitcoin ve bunlara koşun

Uzman görüşlerinde, “Zengin Baba Yoksul Baba”nın yazarı Robert Kiyosaki’ye göre, ABD’nin bir ‘zorba’ olduğu algısı nedeniyle, ABD dolarının dünya rezerv para birimi olarak saltanatının sonu yaklaşıyor. Kiyosaki, kötü paranın iyi parayı kovduğunu belirten Gresham yasasını şimdi iş başında görüyor ve doları “tuvalet kağıdına” benzetirken, altın ve gümüş gibi “kaliteli para” çökmekte olan fiat para birimlerinin bıraktığı boşluğu doldurmaya hazırlanıyor.

Kiyosaki, altın ve gümüşün yanı sıra, “halkın parası” olarak adlandırdığı Bitcoin’in de önemli bir savunucusu haline geldi. Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere, enflasyonist ortamda sadece bu üç varlığın kurtarıcı olacağını defalarca söyledi.

Mike McGlone: Bitcoin yeni bir süper döngü başlatıyor

Bloomberg’in kıdemli makro stratejisti Mike McGlone’a göre, Bitcoin’in altından daha iyi performans gösterdiği 2023’teki güçlü performansı, lider kripto için yeni bir ‘süper döngünün’ başladığının indikatörü olabilir.

Tweet’lerine göre McGlone, “Kripto paranın çoğu emtia karşısında sahip olduğu bir avantaj, Bitcoin’in yeni ortaya çıkan düşük ve yükselen benimseme aşamasına karşı azalan arzdır… Geçmiş eğilimler devam ederse, Bitcoin yeni zirvelere doğru ilerlediğinde kriptonun volatilitesinin emtialara kıyasla toparlanma olasılığı daha yüksektir.

Ayrı bir tweet’te McGlone, “Çoğu varlığa karşı göreli güç, Bitcoin’in küresel dijital teminata doğru yönelmesine ve daha çok altın, ABD Hazine bonoları gibi ticaret yapma potansiyeline işaret edebilir. Merkez bankaları, düşen emtialara ve bir Bankacılık Krizine rağmen sıkılaşmaya devam ediyor ve ciddi ekonomik yeniden başlama risklerini artırıyor.”

McGlone ayrıca, “küresel bankacılık felaketi, Bitcoin’in büyük mali krizin ardından doğuşundan itibaren olgunlaşmasına işaret edebilir… Bankaların tarihin en agresif sıkılaşma dönemlerinden birinin başlamasından yaklaşık bir yıl sonra acı çekmesi, uzun ve değişken gecikmelerin kuralı için erken günleri düşündürebilir.”

Bu yorumlar, McGlone’un ortaya çıkan durgunluğa yanıt olarak altın, tahvil ve Bitcoin’in performansını vurgulayan önceki açıklamalarını takip ediyor. McGlone, daha önce, “Bana göre bunlar, durgunlukta eğilirken insanların düşüşlerde satın almak isteyeceği şeylerden bazıları olacak” demişti.

Peter Brandt: BTC yeni ATH’lerden 12 ay uzakta

Kripto savunucularının Bitcoin’in 2023’te nereye gideceğini düşündüklerine gelince, BTC için 1 milyon dolarlık bir fiyatla ilgili çılgın tahminler birkaç önde gelen etkileyici tarafından ortaya atıldı. Ancak efsanevi yatırımcı Peter Brandt “Bazıları çok fazla kaçık” diye tweet attıktan sonra daha ölçülü bir değerlendirme yaptı.

Brandt, tweet’lerinde, “Bütün tahminler sadece tahmindir. Tahminime göre Bitcoin yeni ATH’lerden 12 ay uzakta” yazdı. Bir Twitter kullanıcısı, Brandt’ın tweet’ini takip ederek, “Bitcoin’in bir makro dip oluşturduktan sonra gördüğü en hızlı yeni ATH olurdu. Sizce bu durumu destekleyen nedir?” diye sordu. Yanıt olarak Brandt aşağıdaki tabloyu yayınladı ve “Gerçek olmayan fikirlere sahip olmak tehlikeli” dedi.

Jim Wyckoff: Kısa vadede görünüm olumlu

Kitco’nun kıdemli teknik analisti Jim Wyckoff, Çarşamba günü Fed toplantısı öncesinde şunları yazdı: “Pazartesi günü yüksek bir sözleşmeye ulaştıktan sonra fiyatlar rutin bir duraklama içinde. Boğalar, günlük çubuk grafikte yer alan yeni başlayan fiyat artış trendinin ortasında hala sağlam kısa vadeli teknik avantaja sahip.”

Wyckoff, sabah Bitcoin güncellemesinde “kısa vadede daha fazla yükselişin muhtemel olduğunu” öne sürerken, Powell’ın piyasa üzerindeki yorumlarının etkileri “acemi fiyat artış trendini” kırmış ve ayılara fiyat hareketinin kontrolünü ele geçirme fırsatı vermiş gibi görünüyor. .

Faiz artışı sonrası konsolidasyon

Eight Global’deki analistlere göre, BTC fiyatındaki son yükseliş, tarihteki en uzun birikim döneminden bir çıkıştı. Analistler, Fed’in faiz oranı artışından önce bir sabah güncellemesinde, “Bu bize şu anda kripto piyasasındaki gücü ve dolayısıyla piyasa katılımcılarının güvenini gösteriyor” diye yadı.

Analizlerin devamında, “Şu anda BTC, güçlü bir direnç bölgesine, yani 28,5-32,5 bin dolarlık bölgeye ulaştı. BTC bundan kolayca geçmeyecek, bu yüzden burası birçok kişinin kar elde etmesi için mantıklı bir yer. BTC burada reddederse, muhtemelen eski yüksek aralığa doğru bir düzeltme göreceğiz. 25-25,5 bin dolar civarındaki bu bölge daha sonra destek olarak hizmet vermeye başlayacak”.

Eight Global analistleri, Bitcoin’in direnç bölgesinde konsolidasyona devam etmeyi başarması durumunda, “sonunda kırılma ve 37-38.000 dolara doğru hareket etme şansı vardır. Bu da yaklaşık %25’lik başka bir fiyat artışı anlamına gelecek” diyor. Eight Global’in kurucusu ve aynı zaman popüler bir kripto analisti olan Michaël van de Poppe, bunun biraz zaman alabileceğini söylüyor.

Van de Poppe, faiz artışı sonrası konsolidasyon bekliyor

Powell’ın duyurusunun ardından, Eight Global’in kurucusu Michaël van de Poppe, sabah güncellemesinin devamı olarak aşağıdaki tweet’i yayınladı ve Bitcoin için “devamdan önce biraz konsolidasyon beklediğini” söyledi.

Bitcoin 28.700 dolara ulaştı ve hala senaryo 1’i takip ediyor. Powell, muhtemelen 25bps ile yükselmeye devam ederken, şahin olmaya devam edecek ve standart işini yapacak. Sanırım şimdilik zirveye ulaşacağız ve devam etmeden önce biraz konsolidasyon yapacağız. 25 bin dolarla ilgileniyor.

Bitcoin’deki gerileme, altcoin piyasasını da sert bir şekilde vurdu, ilk 200’deki tokenlerin çoğu gün boyunca kırmızıya dönerlen, iExec RLC (RLC), Gitcoin (GTC) ve Blur (BLUR) nadir yeşil isimler arasındaydı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir