Tabipler, Dr. Ekrem Karakaya’nın katledilmesinin akabinde harekete geçti: Çok sayıda isme kabahat duyurusu!

Konya’nın Karatay ilçesindeki Konya Kent Hastanesi’nde Hacı Mehmet Akçay isimli saldırgan Kardiyoloji Uzmanı Ekrem Karakaya’yı katletmişti. Türk Tabipleri Birliği (TTB) yurt genelinde iki gün süren iş bırakma hareketi gerçekleştirmişti. İstanbul’da gerçekleştirilen aksiyona polis tabiplere müdahale etmişti.

Bazı AKP’li isimler ve Konya’nın Selçuklu ilçesinde bulunan Kayalar Camisi’nde vazife yapan imam Ahmet Gür, Karakaya’nın Akçay tarafından katledilmesinin akabinde can güvenliklerinin sağlanması talebiyle greve çıkan tabipleri maksat alan kelamlar sarf etti.

En son toplumsal medyada Troll hesaplar uydurma profil fotoğraflarıyla hekimmiş üzere izlenim yaratarak greve katılan tabipleri gaye almıştı. Yaşanan gelişmelerin akabinde Hekimlere Hukukî Dayanışma Derneği (HHDD) ile Hekim ve Sıhhat Çalışanları Birliği Sıhhat ve Toplumsal Hizmetler Sendikası (Hekim Birliği) harekete geçti. 

HASTANE YÖNETİCİLERİ HAKKINDA CÜRÜM DUYURUSU

Hekimlere Hukukî Dayanışma Derneği, Konya Kent Hastanesi yöneticilerinin “ihmal suretiyle vazifesi berbata kullanma” cürümlerini işlediklerini belirterek Konya Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmek üzere Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı’na cürüm duyurusunda bulundu. 

Dilekçede, “Hastane idaresi kâfi tedbirlerini almış olsaydı saldırgan bu alçakça saldırıyı gerçekleştiremeyecekti. Bu nedenle sorumluların tespiti ve cezalandırılması büyük ehemmiyet arz etmektedir” tabirlerine yer verildi.

Dilekçede Konya Kent Hastanesi yöneticileri hakkında gerekli tahkikatın yapılarak haklarında kamu davası talep edildi. 

GÖKÇEK HAKKINDA HATA DUYURUSU

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Melih Gökçek, geçen günlerde mart ayındaki tabip grevinde sağlıkçılara yasal süreçle tehdit eden başhekimin görüntüsünü, “Sevgili başhekim seni yürekten kutluyoruz. Misyonunu yapmayan hekim seni vatan haini olarak görüyoruz, seni istemiyoruz. Hastaneden defol git, nerede ne yapacaksan yap. Katılıyor musunuz tweet âlemi?” diyerek paylaşmıştı. 

Bu paylaşımın akabinde Tabip Birliği, Melih Gökçek hakkında “tehdit”, “hakaret” ve “halkı kin ve düşmanlığa tahrik yahut aşağılama suçu” kabahatlerini işlediğini sav ederek Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na kabahat duyurusunda bulundu. 

Dilekçede Melih Gökçek’in ilgili TCK unsurları uyarınca farklı başka cezalandırılması talep edildi. Gökçek’in mahkûm olacağı mahpus cezasının infazı tamamlanıncaya kadar “belli hakları kullanmaktan mahrum bırakılma”sı talep edildi. 

YAYIN YASAĞINA İTİRAZ EDİLDİ

Öte yandan Tabipler Sendikası, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK), Karakaya’nın öldürülmesine ait haberlere yayın yasağı getirme kararına karşı Konya 5. Sulh Ceza Hâkimliği’ne itiraz etti.