Son başpehlivan Ali Gürbüz, Kırkpınar’da altın kemerin ebedi sahibi olmak istiyor

Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde birinci sefer 1998 yılında er meydanına çıkan Gürbüz, kendisi üzere başpehlivan olan merhum babası Recep Gürbüz’ün “yarım kalan hikayesini” gerçekleştirmek için altın kemeri hedefliyor.

Dedesi ve babasının yolundan gidiyor

Dedesi Mehmet Gürbüz ile babası Recep Gürbüz’ün akabinde ailenin üçüncü nesli olarak cet sporunu başarılı biçimde sürdüren Ali Gürbüz, küçük yaşta kaybettiği babasının yolundan gitmenin gururunu yaşıyor.

Başpehlivan olarak er meydanında güreştiği 2009 yılında üçüncü olan Gürbüz, 2010 yılında ikincilik kürsüsüne çıktı. Gürbüz, 650. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde birinci kere başpehlivan olarak altın kemeri kuşandı. 651, 658. ve 660. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde başpehlivan olan Gürbüz, gözünü 661. yağlı güreşlerine çevirdi.

Bir defa daha kazanırsa altın kemerin ebedi sahibi olacak

Gürbüz, 661. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde başpehlivan olması durumunda altın kemerin “ebedi sahibi” olacak.

2020 yılında 659. Kırkpınar Yağlı Güreşleri salgın önlemleri kapsamında yapılamamıştı.

“Kırkpınar, benim için hayat felsefesi”

Babaeski ilçesine bağlı Büyükmandıra Belediyesince bu yıl 97. düzenlenen Kavasoğlu ve Şamdancıbaşı İbrahim Yağlı Güreşleri’ne katılan Ali Gürbüz, Kırkpınar’ın kendisi için hayat ideolojisi olduğunu söyledi.

Döneme çok uygun hazırlandığını tabir eden Gürbüz, “Kış uzunluğu çalıştık, çalışmaya da devam ediyoruz. Son virajdayız artık.” dedi.

“Bu sene altın kemer senesi”

Form tutarak Kırkpınar’a hazırlandığını tabir eden Gürbüz, “İki yıldır üst üste Kırkpınar’da başpehlivan oluyorum. Bu sene altın kemer yılı. Amacım inşallah başpehlivan olup altın kemere kavuşmak. Kırkpınar bizim için çok şey mana tabir ediyor.” diye konuştu.

Gürbüz, altın kemeri merhum babası ile Antalyalılara armağan etmek istediğini kelamlarına ekledi.​