Rüzgar ve güneş son 12 ayda Türkiye’nin güç ithalatında 7 milyar dolarlık tasarruf sağladı

Türkiye’de rüzgar ve güneşten elektrik üretimi sayesinde güç ithalatında son 12 ayda 7 milyar dolarlık tasarruf yapıldı.

Londra merkezli niyet kuruluşu Ember’in Türkiye’ye ait tahliline nazaran, global piyasalarda doğal gaz fiyatları son bir yılda 7 kattan fazla artış gösterdi.

Doğal gaz fiyatlarındaki yükselme dolar/TL’deki artışın da tesiriyle elektrik fiyatlarına yansırken, geçen yıl Türkiye’nin elektrik üretiminin üçte birini oluşturdu.

Buna rağmen yenilenebilir kaynaklardan elde edilen her ünite elektrik üretimi, fosil yakıtlardan üretimin ve fosil yakıt ithalatının önüne geçiyor.

Türkiye’de 1 Mayıs 2021-30 Nisan 2022 devrinde rüzgar ve güneş gücü santralleri 46,3 teravatsaat elektrik üretti. Bu ölçü doğal gaz santralleri tarafından üretilseydi 7 milyar dolarlık fazladan ithalat yapılması gerekecekti.

Gelecek aylarda doğal gaz fiyatlarının tıpkı düzeyde kalması durumunda Türkiye’de rüzgar ve güneşin her ay yaklaşık 700 milyon dolar tasarruf sağlaması bekleniyor.

Rüzgar ve güneşte potansiyel ve büyüme fırsatı çok yüksek

Tahlile nazaran, Türkiye’de elektrik üretiminde geçen yıldaki kapasite artışının yüzde 97’si yenilenebilir kaynaklardan oluştu.

Türkiye’de rüzgar ve güneş gücünde potansiyel yüksek ve büyüme fırsatı fazla olmasına karşın son yıllardaki elektrik talebindeki artışı karşılamaya yetecek kadar yenilenebilir güç kapasitesinde artış sağlanamadı. Raporda, rüzgar ve güneşe tahsis edilen kapasitelerin yükseltilerek yatırım iştahının daha verimli kullanılması gerektiği belirtildi.

Türkiye yıllık 8 gigavat kapasiteyle Avrupa’nın en yüksek güneş paneli üretim kapasitesine sahip lakin her yıl 1 gigavattan daha az güneş santrali devreye alınıyor. Türkiye’nin yerli güneş paneli üretim kapasitesini tam kapasite kullanılarak maliyetli fosil yakıt ithalatını ikame edebileceği ve böylelikle elektrik faturalarını daha da azaltabileceği öngörülüyor.

Ember Elektrik ve İklim Bilgi Analisti Ufuk Alparslan, tahlile ait değerlendirmesinde, yanlışsız siyasetlerle yenilenebilir gücün daha çok yarar sağlayabileceğine dikkati çekerek “Yenilenebilir Güç Kaynaklarını Destekleme Düzeneği sonrası ülkemizde yenilenebilir güç kurulumları özgür piyasa ve ihaleler üzerinden ilerleyecek. Lakin bunun gerçekleşebilmesi için rüzgar ve güneşe daha fazla kapasite tahsis edilmesi ve yatırımları sekteye uğratacak piyasa müdahalelerinden kaçınılması gerekiyor. Güç kriziyle gayret, bilhassa güneş gücü üzere çok süratli uygulanabilen tahlillere muhtaçlık duyuyor.” tabirlerini kullandı.