Rize çay ihracatından 3,5 milyon dolar kazandı

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) İdare Konseyi Lider Yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan, Türkiye’nin 5 aylık çay ihracatının yüzde 35’inin Rize’den gerçekleştirildiğini söyledi.

Kentten ocak-mayıs devrinde 1296 ton çay ihracatı yapıldığını aktaran Gürdoğan, kelam konusu dış satımdan 3 milyon 483 bin 969 dolar çıkar sağlandığını belirtti.

Gürdoğan, Rize’den 19 ülkeye çay ihraç edildiğini kaydederek, şöyle devam etti:

“Belçika, Ukrayna ve Almanya en fazla dış satım yapılan ülkeler oldu. Vilayetimizden Belçika’ya 2 milyon 139 bin 843, Ukrayna’ya 317 bin 23 ve Almanya’ya da 195 bin 18 dolarlık çay satıldı. Geçen yılın tıpkı periyodundan farklı Senegal, Kanada, Özbekistan, Moldavya ve Arnavutluk’a da bu periyot ihracat yapıldı.”

Çayın kent, bölge ve ülke için değerli bir ihraç eseri olduğunu vurgulayan Gürdoğan, bu yıl ihracatın çok hoş sayılarla tamamlanacağına inandıklarını tabir etti.

Gürdoğan, Türk çayının ÇAYKUR’un tanıtım çalışmalarıyla yurt dışı pazarlarda değerli pozisyona geldiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Özel kesim firmalarımızın da ihracata yönlendirilmesi, çaydan daha değişik inovatif eserler geliştirilerek markalı eser üretimi ve ihracatının artırılması, bölüm firmaları ortasında da kümelenme iş birliğinin geliştirilmesi emeliyle UR-GE – Memleketler arası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Hakkında Bildiri kapsamında proje hazırlanarak Ticaret Bakanlığının onayına sunuldu. Projenin onaylanması ardından Doğu Karadeniz’de çay dalında faaliyet gösteren firmalarla oluşturulacak küme ile yurt dışı pazarlara açılıma değer verilerek çay ihracatının daha üst noktalara ulaşmasına yoğunlaşacağız.”

KAYNAK: AA