PC toplarken dikkat edilmesi gerekenler!

Bilgisayarlar uzun zamandır hayatımızın içinde önemli rol oynuyor. Özellikle ilk çıktıkları zaman sadece internete erişmemize sağlayan cihazlar, artık kullanıcıların istediklerini yapmalarına olanak sağlıyor. 

Son zamanlarda meydana gelen savaşlar ve pandemi nedeniyle dünya genelinde bilgisayar parçalarının fiyatlarında büyük artışlar meydana geldi. Bu artışlar sonucunda herkes bilgisayar toplarken önemli olan maddeleri merak etmeye başladı. Bu yazımızda sizlere PC toplarken dikkat edilmesi gereken durumlardan bahsettik.

ASUS, uygun fiyatlı AMD Radeon RX 6400 ekran kartlarını tanıttı!

Bilgisayarın kullanım amacı

Her kullanıcı bilgisayarlarını farklı amaçlar için kullanıyor. Bu amaçların farklılığından dolayı piyasada her amaç için farklı parçalar bulunuyor. Bilgisayar toplarken ilk olarak bilgisayarın kullanım amacını belirlemeniz gerekiyor. Örneğin amacınız render performansının güçlü olması ise ona uygun parçalar satın almalısınız. Bu sayede bilgisayar toplarken daha doğru bir şekilde hareket edebilirsiniz. 

Bütçeye uygun parçalar

Özellikle pandemin yayılması ve tedarik zincirlerinde meydana gelen sıkıntılar sebebiyle bilgisayar parçalarının fiyatları büyük oranda artış gösterdi. Bu artış sonucunda bazı parçaların fiyatları 30-40 bin lira seviyelerine kadar yükseldi. Bu da parça alımlarını daha da zorlaştırdı. 

Bazı kullanıcılar ihtiyaçları olmadığı halde daha yüksek parçalar seçerek bilgisayarın fiyatını artırabiliyor. Bu da yeni PC’nizi daha ulaşılamaz kılıyor. Bundan dolayı parça seçerken bütçenize ve ihtiyacınıza uygun seçerseniz daha uygun fiyatlara isteklerinize cevap verebilecek bir bilgisayar toplayabilirsiniz. 

Parça uyumluluğu

PC toplarken önem vermeniz gerekenlerden biri de parça uyumluluğu. Bildiğiniz gibi her parçanın birçok farklı üreticisi bulunuyor. Bu da farklı markaların birbirine uyumluluğunu büyük oranda azaltıyor. Örnek olarak işlemci tarafında AMD ve Intel piyasayı domine eden markalar arasında bulunuyor. Bu markaların işlemcileri farklı yapılara sahip oldukları için her işlemciyi aynı anakart üzerinde çalıştıramıyorsunuz. Bu duruma dikkat etmeden yaptığınız bir seçimle birlikte sisteminizin çalışmasını engelleyebilirsiniz. 

İkinci el parça kullanımı

Fiyatlardaki artışla birlikte ikinci el piyasasına yönelim büyük oranda artış gösterdi. Özellikle ikinci el piyasasında alacağınız ürünün kondisyonu sizin için çok önemli. Örneğin ekran kartları şu anda kripto para madenciliği için çok fazla kullanılıyor. Bu kullanım sonucunda ekran kartının performansı büyük oranda düşüyor ve ürünün kullanım ömrü azalıyor. Bundan dolayı dikkat etmeden alacağınız bir parça yüzünden sisteminizin performansı düşebilir ve paranız kısa bir süre içerisinde çöp olabilir. 

Bilen kişilerden destek almak

Bilgisayar toplarken bilen kişilerden destek almak çok önemli. Özellikle bazı parçaların uyumluluğu konusunda bazen kafa karışıkları yaşanabiliyor. Bundan dolayı siz de bilgisayar toplarken kafa karışıklığı yaşıyorsanız SDN Forum’da konu açarak teknoloji severlerden konuyla ilgili doğru bilgilere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.