PAB Lideri Pacheco: Göçmenlerle ilgili Türkiye’yi örnek alacağız

TBMM’nin mesken sahipliğinde Parlamentolar Ortası Birlik (PAB) ile ortaklaşa düzenlenen Global Parlamenter Göç Konferansı, Hilton İstanbul Bomonti Hotel’de devam etti.

Konferans kapsamında Parlamentolar Ortası Birlik (PAB) Lideri Duarte Pacheco, TBMM Lideri Mustafa Şentop ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Pacheco, TBMM iş birliği ile gerçekleştirilen ve 50’den fazla ülkenin iştirak sağladığı “Küresel Parlamenter Göç Konferansı”nın muvaffakiyet ile gerçekleştirildiğini belirterek, göç sıkıntısının global bir meseleye dönüşerek herkesi muzdarip ettiğini söyledi.

İstisnasız dünyanın her yerinde göçmen ve mülteci problemiyle karşılaştıklarını anlatan Pacheco, “Dünyanın her kıtasında bu sorun var. Asya’da, Orta Doğu’da Avrupa’da ABD’de bu bu türlü. Afrika kıtasında Akdeniz’i geçerek Avrupa’ya Amerika’ya geçmek isteyen beşerler var. Münasebetiyle bu bir global sorun ve istisnasız herkes bu problemden etkileniyor.” diye konuştu.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaştan kaçan milyonlarca insanın mülteci durumuna düştüğünü kaydeden Pacheco, son birkaç ayda yaşananların mülteci probleminin boyutlarını daha da büyüttüğünü aktardı.

Göç sorunun global bağlamda ele alınması ve tahliller üretilmesi gerektiğine dikkati çeken Pacheco, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Zor olan göç sorunu Ukrayna krizi ile birlikte çok daha ağır bir tabloya dönüştü. Bu bağlamda bu sıkıntıdan etkilenen insan sayısı 7 kıtada milyonları aşmıştır. Bu da demek oluyor ki bu global olguya, soruna tahlil bulmak istiyorsak birlikte çalışmak zorundayız. Türkiye, şu anda dünyada en fazla göçmene konut sahipliği yapıyor. Münasebetiyle biz hayata geçirmeye çalıştığımız siyasetleri belirlerken milyonlarca mülteciyi düşünmek, göz önünde bulundurmak zorundayız.”

Duarte Pacheco, göçmenlere mesken sahipliği yapan ülkelerin, Türkiye’nin deneyimlerinden yararlanması gerektiğini belirtti.

Pacheco, “Türkiye’nın deneyimlerinden istifade etmek hedefiyle bugün buraya geldik. Burada elde ettiğimiz başarılı örnek ve uygulamaları ülkelerimize geri döndüğümüzde paylaşabilir, şimdiye kadar gösterdiğimiz gayretin daha fazlasını başarabiliriz diye düşünüyorum. Bunların lafta kalmaması, hayata geçirilmesi gerektiğini düşünüyorum.” sözünü kullandı.

Duarte Pacheco, göçmenlerle ilgili mevcut antlaşmaların daha faal bir halde hayata geçirilmesi gerektiğini lisana getirerek, parlamenterlerin bu hususta daha faal olmalarını istedi.

Göç mutabakatında imzacı olan ülkelerin milletvekillerinin ülkelerine döndüklerinde mülteci hakları ile ilgili uygulamaları hükümetlerine kabul ettirmeleri gerektiğini belirten Pacheco, şu değerlendirmelerde bulundu:

“İmza atan ülkeler, mukavelelerin gereğini hayata geçirmeli. Biz parlamenterler bunu teşvik etmek zorundayız. Öteki değerli bir husus ise fazla göç alan ülkelerin, gelişmekte olan ülkelerin desteklenmesi gerekiyor. Bu konferansı düzenlememizin en büyük maksadı da göçmen problemine kalıcı tahliller bulmak ve burada elde ettiğimiz tecrübeleri ülkelerimizde uygulamaya koymak. Bilhassa de şu son yılda yaşananlar göz önünde bulundurularak birbirimizin tecrübelerinden istifade edelim. Ülkemize döndüğümüzde de uygulayalım.”

KAYNAK: AA