Oyunlara harcanan süre ileri yaş grubuna bağlı

2021 Evolution of Entertaintment raporları incelendiğinde karşımıza oldukça ilginç sonuçlar çıkıyor. Özellikle ABD gibi ülkelerde 12,7 olan haftalık ortalama oyun saati 14,8 seviyesine kadar çıktı. 2021 yılında insanların daha fazla dışarıya çıkmasına rağmen bu rakamlar 16,5 saate kadar çıkabiliyor. Bu artış daha çok yaşlılarda görülüyor.

Rapor sonuçlarına bakıldığında yaşlı oyuncuların özellikle eğlence amacını taşıdığı görülüyor. Gençler bunu profesyonel meslek haline getirmeye yatkın. Ancak yaşlılar daha çok tek seferlik bir eğlence olarak görüyor. Piyasada oyun oynayanların oranında genel bir düşüş olduğu söyleniyor. Ancak oyun oynanan saat sayısı arttı.

2020 yılında video oyunları iyice yükselişe geçti. ABD gibi ülkelerde rakamlar yüzde 79 seviyesine kadar çıktı. Piyasada 45 ile 64 yaşındaki oyuncuların oyun oynadıkları süre artarken gençlerde bu rakam çoğunlukla sabit kaldı. Oyunlara harcanan süre böylece orta ve ileri yaş düzeyindeki kişilerle artış gösterdi.

Türkiye gibi ülkelerde ise daha çok mobil oyunlar ön planda. Küresel çapta değerlendirildiğinde video oyunlarının daha popüler olduğunu söyleyebiliriz.