‘Ölüm gemisi’ Amerika İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşınacak

İzmir Aliağa’da bulunan Sök Denizcilik ve Ticaret Limited Şirketi tarafından sökülmesi için Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın müsaade verdiği asbestli Nae Sao Paulo gemisine karşı çaba sürüyor. Gemiye karşı türel çaba veren bir küme avukat, Alsancak’ta bulunan ofislerinin önünde basın açıklaması düzenledi.

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere nazaran, basın açıklamasını avukatlar ismine Murat Fatih İdeal okudu. Diğer ülkelerin atıkları getirilerek, Türkiye’ye zehir saçıldığını tabir eden İdeal, Türkiye’nin dünyanın çöplüğü olmadığını söyledi. İdeal, “Bu, son periyotta ‘milli ve yerli’ sloganıyla ortalığı yıkan 20 yıllık AKP iktidarı devrinde, ulusal onuru da zedeleyen bir öbür teşebbüstür. Avukat olarak, Anayasa’ya, Etraf Kanunu’na, milletlerarası mukavelelere alışılmamış, Nae Sao Paulo gemisinin Türkiye’de sökülmesinin engellenmesi için ulusal ve memleketler arası hukuktaki girişimlerimizi başlatıyoruz. İzmir, Aliağa halkı asbestli gemiyi istemiyor. Hukuk bu gerçeği görmek zorundadır” dedi.

BREZİLYA MAHKEMESİNİN KARARI

Ülkü, Nae Sao Paulo’nun ikizi Clemenceau’nun sökülmek için Hindistan’a gerçek yola çıktığını lakin protestolar ve teşebbüsler sonrasında Süveyş Kanalı’ndan geri çevrilip Fransız sularına döndüğünü anımsattı. Geminin daha sonra İngiltere’de söküldüğünü hatırlatan Dava, Türkiye’ye, reva görülen bu durumu kabul etmeyeceklerini vurguladı.

Ülkü, “Nae Sao Paulo, kendi ülkesi Brezilya’da, gemi söküm ihalesinin iptali için açılan davada verilen ‘bulunduğu yerden ayrılmasının engellenmesi’ istikametindeki ihtiyati önlem kararından kaçarak ülkemize gelmekte” diye belirtti.

‘HUKUK BUGÜNLER İÇİN VARDIR’

Türkiye’de birinci müracaatçı olarak Amerika İnsan Hakları Mahkemesi’ne müracaatta bulunacaklarını söyleyen İdeal, bu biçimde asbestli geminin İzmir’e, Aliağa’ya girmesinin engellenmesini talep ettiklerini tabir etti.

Ülkü, “AKP iktidarı, çöp, plastik atık, hurda, asbest, zehir seviciliğini, Türkiye’yi ucuz ve kontrolsüz işgücü kaynağı olarak yırtıcı kapitalizmin isteklerine sunmayı bırakmalıdır. O bırakmıyorsa, işte hukuk bu türlü günler için vardır” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)