Oda Nobunaga’nın Kişisel Koruması ve Ortaçağ Japonyası’nın İlk Siyahi Samurayı Yasuke

Ortaçağ Japonyasına, birçok Afrikalı göçmen, sömürgelerden gelen gemilerde köle veya işçi olarak gelirdi. Ancak 1579’da Japonya’nın başkenti Kyoto’da olağanüstü bir olay meydana geldi. Mozambikli siyahi bir adam dövüş sanatlarında ustalaştı ve tarihteki ilk yabancı ve siyahi samuray oldu. Peki, bunların hepsi tam olarak nasıl gerçekleşti?

Kaynak: https://www.smithsonianmag.com/histor…

Yasuke Japonya’ya geldiğinde, Kilisesinin Hint Adaları’ndaki misyonlarını gerçekleştirmekte olan İtalyan Cizvit Alessandro Valignano’nun hizmetkarıydı ve Cizvitler takımadalardaki ilk kiliselerini inşa etme sürecindeydiler.

Şehirde 187 metre boylu koyu tenli bir adamın gelişi duyulmuştu ve bu çok dikkat çekti. Kalabalıklar, Yasuke’yi görmek için akın etti. Bu sırada Yasuke’yi ilk kez gören Oda Nobunaga, hizmetçilerine cildindeki “mürekkebi” silmeye çalışmalarını emretti.

Kısa sürede Yasuke, Japon Sengoku Jidai döneminin en ünlü Japon lordlarından biri olan Oda Nobunaga’nın arkadaşı oldu. Yasuke ve Nobunaga birbirine çok benziyordu ve ikisi de dövüş sanatlarını severdi.

Nobunaga ile arkadaş olmasından ve samuray eğitimlerine başlamasından bir yıl sonra Yasuke, Japonya’daki en üst savaşçı sınıfı olan bir samuray oldu ve akıcı Japonca konuşabiliyordu.

Nobunaga, samuray statüsünü Yasuke’ye verdiğinde, Japon olmadığı için oldukça karışıklığa neden oldu. Daha sonra bu unvan diğer yabancılara da verilecekti. Yasuke, yabancı doğumlu ilk samuraydı ve birçok önemli savaşta Oda Nobunaga ile savaştı.

1582’de, Yasuke’nin Japonya’ya ilk gelmesinden sadece üç yıl sonra, Generali Akechi Mitsuhide, darbe yapmak için Nobunaga’nın yokluğundan yararlandı. Nobunaga, bir Japon intihar ritüeli olan Seppuku yapmak zorunda kaldı ve Yasuke kaçtı.

Daha sonrasında Yasuke Nobunaga’nın oğlu olan Oda Nobutada’ya hizmet etmeye devam etti. Yasuke, Nobutada’nın kalesinin Mitsuhide’nin güçlerinden savunmasına yardım etti. Sayıca az kişiye sahip olan Nobutada’nın kalesi istila edildi ve Nobutada da babası gibi Seppuku yapmak zorunda kaldı.

Yasuke, samuray olarak hayatından sonra Cizvitlerin hizmetine döndü. Yasuke’nin samuraylık sonrası hayatı hakkında çok az şey biliniyor olsa da hayatı birçok kitap ve filme ilham oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir