Netflix’te Ricky Gervais krizi: Abonelik iptalleriyle tehdit ediyorlar

Ünlü komedyen Ricky Gervais, Netflix’te yayınlanan “SuperNature” gösterisindeki trans şakalarıyla ilgili reaksiyon çekti. LGBTQ topluluğu, izleyicileri özel kısmı boykot etmeye çağırırken Gervais’in ismi Twitter’da trend oldu. Kimi kullanıcılar da Netflix aboneliklerini iptal etme kelamı verdi.

Şov dünyasının sivri lisanlı komedyeni Ricky Gervais, yeni gösterisiyle yeniden tenkit oklarının gayesi oldu. Gervais, Netflix’te yayınlanan gösterisinde “Yeni bayanları seviyorum. Mükemmeller, değil mi? Son vakitlerde gördüğümüz yeniler. Sakallı olanlar…” dedikten sonra transların tuvalet kullanımına dikkat çekti.

Gervais kelamlarına şu biçimde devam etti: “Ve artık eski başlılar, ‘Ah, bizim tuvaletlerimizi kullanmak istiyorlar’ diyorlar. Neden sizin tuvaletlerinizi kullanmasınlar? Bayanlar için! Onlar hanımefendi!”

Gervais, trans bayanların gerçek bayanlar olduğu fikrini reddeden insanlara atıfta bulunmak için kullanılan Trans-Dışlayıcı Radikal Feminist’in kısaltmasına atıfta bulunarak kümeyle alay etti.

“TRANS TOPLULUĞUNUN BÜYÜK BİR DESTEKÇİSİYİM”

Algılanan transfobik latifelere karşın, Ricky Gervais trans topluluğunun büyük bir destekçisi olduğunu belirtti: “Gerçek hayatta elbette trans haklarını destekliyorum. Tüm insan haklarını destekliyorum ve trans hakları insan haklarıdır. Hayatını en güzel halde yaşa. Tercih ettiğiniz zamirleri kullanın. Olduğunuzu hissettiğiniz cinsiyette olun.”

Twitter’da bir eleştirmen, “Ricky Gervais’in bugün Netflix’te yeni bir stand-up gösterisi var. 5 dakika sonra trans bayanların genel tuvaletlerde insanlara saldırması ve tecavüz etmesiyle ilgili latifeler yapıyor. Ona nazaran biz yalnızca bir, beşerden daha aşağı bir şey olarak varız” dedi.

Netflix birinci kez bir komedyen yüzünden tenkitlerin odağında değil. Platform, geçtiğimiz yıl da Dave Chappelle’in gösterisi nedeniyle sert bir halde eleştirilmiş ve hatta çalışanlar da platformun yayın siyasetine reaksiyon göstermişti.

Ricky Gervais’in gösterisinin yayınlanmasından sonra bir müddettir kan kaybeden platform, bu sefer da kullanıcıların, aboneliklerini sonlandırma tehditleriyle karşı karşıya.