NASA Mars’ta su olduğunu tespit etti

Gezegenler araştırılırken ilk başta bakılan değerlerden birisi de hiç şüphesiz su olup olmadığı. Şu anki durumda su bulunan bir gezegen yaşam için elverişli olma ihtimaline sahip. Ancak Samanyolu Galaksisi’nde ne yazık ki böyle bir gezegen yok. Sadece Dünya suya sahip bir gezegen olarak biliniyor.

NASA tarafından yapılan araştırmalar sonucunda Jezero kraterinde bir dönem su olduğu ortaya çıktı. Şubat ayında keşfedilen fotoğraflar değerlendirmeye alındı. Bu değerlendirmeler sonucunda aslında o bölgede şiddetli bir sel yaşandığı ortaya çıktı.

NASA astrobiyoloğu Amy Williams tarafından yapılan araştırmalara ekibi de katıldı. Antik dönemde bir su varlığının olduğu ve bu suyun sürekli olarak akış gösterdiği görüldü. Yaklaşık olarak 3,7 milyar yıl önce Mars’ın hidrolojik döngüyü destekleyecek kadar sıcak ve nemli olduğu sonucu elde edildi. NASA Mars’ta su olduğunu böylece kanıtlanmış oldu.

İnsanlık tarihinin bugüne kadarki en derin keşiflerinden bir tanesi olan bu keşif büyük heyecan uyandırdı. Bilim dünyası ortaya çıkan sonuçlardan memnun.