NASA erken güneş sistemini incelemek için Lucy’yi fırlattı

NASA tarafından araştırılacak bu maddeler, Güneş Sistemi’nin evrimini anlamaya yardımcı olacak gezegen oluşumunun “fosilleri” olarak kabul ediliyorlar. Bu bakımdan araştırma bilim dünyası açısından büyük önem taşıyor diyebiliriz.

Kalkıştan yaklaşık bir saat sonra bir ULA Atlas V roketinden ayrılan uzay aracı, 24 fitlik iki güneş dizisini başarıyla yerleştirildi. Araç şu anda yolculuğunun ilk ayağına, Ekim 2022‘de Dünya çevresindeki ilk yerçekimi desteğine hazırlanırken Güneş’in etrafındaki yörüngesine başlamak için pillerini şarj ediyor.

Buna uzun bir görev demek yetersiz kalır. Lucy, 2024’te başka bir yerçekimi yardımı için Dünya’ya dönecek ve 2025’te Donaldjohanson asteroitinin (ana asteroit kuşağının yakınında) yanından geçene kadar herhangi bir asteroit görmeyecek. 2031’de üçüncü bir yerçekimi yardımı için Dünya’yı ziyaret etmeden önce dört uçuş daha yapacak. Sonunda 2033’te ikinci asteroit sürüsünü ziyaret edecek.

En azından her asteroit görevi için bu kadar sabırlı olmanıza gerek kalmayacak. NASA, 2022’de başka bir kaşif olan Psyche’yi fırlatacak. Araç, 2026’da metalik asteroit (16) Psyche’ye varacak ve 21 ay boyunca erken bir gezegenin açıkta kalan çekirdeğini mi yoksa ‘sadece’ erimemiş malzemeyi mi temsil ettiğini belirlemek için harcayacak.