Mersin’de mağara duvarında bulunan insan ve hayvan figürleri inceleniyor

İlçede hayvancılık yapan Osman Erdoğan’ın, 3 yıl evvel kaybolan keçisini ararken Arslanlı Mahallesi Alata Vadisi yamacındaki mağara duvarında fark ettiği figürler için inceleme gezisi düzenlendi.

AA’da yer alan habere nazaran; Bursa Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi ve Türk Lisan Kurumu (TDK) Yazıt Bilimi Kolu Lideri Prof. Dr. Cengiz Alyılmaz ile emekli tarih öğretmeni ve araştırmacı Ahmet Refik Erdem’in yer aldığı grup, mağara ve etrafında yüzey araştırması yaptı.

“Korunmaya alınmalı”

Alyılmaz, gazetecilere, insan, dağ keçisi ve ayı figürlerinin kök boyasıyla çizildiğini kestirim ettiklerini söyledi. Milattan öncesine ilişkin olduğu bedellendirilen figürlerin ne vakit çizildiğinin kapsamlı bir çalışmayla ortaya çıkarılacağını aktaran Alyılmaz, şöyle konuştu: “Mağara duvarına çizilen insan ve hayvan figürlerini belgeledik. Buranın bir kültürel envanter olduğunu ve kesinlikle surette korunması gerektiğini düşünüyoruz. Burada boyayla yapılmış kaya üstü tasvirler görüyoruz. Güneş başlı beşerler, kamlar ve şamanları temsilen figürler görüyoruz. Bunlar o periyodun halk başkanları, yaşadıkları toplumun bilgeleriydi. Tabiat ile insanın birlikte yaşadıklarına, tabiata gösterilen hürmetin bir göstergesi olarak ritüel kıymetleri olan kimi hayvanların resmedildiğini görüyoruz. Asaleti, yüreği, kararlılığı sembolize eden tekeleri, yani dağ keçilerini görüyoruz. Buradaki ayı tasviri de çok kıymetli. Ayı çok akıllı bir hayvan, gücü sembolize ediyor. Bu nedenle bu fotoğraflar ve bölge düzgün korunmalı.”