Mardin’de kapısı açık ilerleyen minibüsler tehlike saçıyor

Bazı minibüs sürücülerinin seyahat sırasındaki davranışları, kazaya davetiye çıkarıyor.

Mardin’de yolcular, sürücülerin klima yerine kapıyı açmayı tercih ettiklerini belirtiyor.

Bu durum, yolcular için tehlike arz ediyor. Yolcular, Mersin’de minibüsten düşen Meryem Özkıraç hadisesini yaşamak istemiyor.

“Klimayı açmamak için insanların hayatını tehlikeye atıyorlar”

Görme engelli 23 yaşındaki Yusuf Açan, bu durumla tekraren karşılaştığını söyleyerek, yetkililere davette bulundu.

Açan, “Toplu taşıma şoförleri klimayı açmamak için yolda giderken uzun müddet kapıyı açık bırakıyorlar. 1-2 dakikada değil. Klimayı açmamak için insanların hayatını bu halde tehlikeye atıyorlar. Haberleri izleyen bilir; Mersin’de de bu yüzden bir bayan düşerek vefat etti.

“Çok makus sonuçlar doğurabilir”

Ben de bir engelli olarak gözlerimde dert var. Görmede eksikliğim var. Gözüm kararabilir, her an düşebilirim yahut o açık kapıdan bir çocuk düşüp yaralanabilir. Allah korusun ölebilir, çok berbat sonuçlar doğurabilir. Bu sıcakta milletin hayatını tehlikeye atıyorlar.” dedi.

“Uyarıda bulundum, umurlarında olmadı”

Daha evvel birçok kere şikayette bulunduğunu ileri süren Açan, şunları söyledi:

“Daha evvel bu duruma rastladım. Belediyeye de tekraren şikayette bulundum. Kayıtları da bende var fakat hiçbir tedbir alınmamış, ikazda bulunulmamış. Ceza dahi kesilmemiş ki yapmaya devam ediyorlar.

Bu bu türlü giderse yarın bir gün Allah korusun biri vefat edecek, yaralanacak. Kendini savunamayan, tutamayan bir çocuk da olabilir. İkazda bulunduğumda çok da takmadılar. Umurlarında olmadı. ‘Tamam’ dedi lakin kapıyı kapatmadı. O formda devam ediyordu.

“İçim içimi yedi”

Yokuş aşağı giderken son sürat, hatta bayağı bir süratliydi. O sırada da kapıya yakın oturan bir aile vardı. Küçük çocukları vardı. Orta kısımda oturuyorlardı. Çocuk her an düşebilir diye korktum, içim içimi yedi.”

“Yetkililere sesleniyoruz”

İHA’nın haberine nazaran, gereğinin yapılması için yetkililere seslenen Açan, “Mersin’deki olayın gibisi bir olay yaşanmaması için yetkililere sesleniyoruz. Gereğinin yapılmasını talep ediyoruz.

Sırf klimayı açmayıp akaryakıttan, mazottan tasarruf etmek için insan hayatını tehlikeye atmamalarını istiyoruz.” şeklinde konuştu.