Londra'da Türk Büyükelçiliği önünde eylem: Uyanın, Erdoğan insan kaçırıyor!

Londra’da Türk Büyükelçiliği önünde eylem: Uyanın, Erdoğan insan kaçırıyor!

Türk Büyükelçiliği binası önünde toplanan eylemcilerden Human Rights Solidarity Derneği Eşbaşkanı Merve Aslan İngilizce bir bildiri okudu ve eylemin amacının Erdoğan rejiminin sorumlusu olduğu zorla kaybedilme vakalarını protesto etmek olduğunu belirtti.

Aslan’ın okuduğu bildiride şu ifadeler yer aldı:

“Biz bugün burada 673 gündür kayıp olan Yusuf Bilge Tunç, 164 gündür kayıp olan Hüseyin Galip Küçüközyiğit için toplandık. Biz bugün burada kaçırılıp Türkiye’ye götürülen ve orada hapishanelerde işkence ve eziyet görenler için toplandık. Biz bugün burada Selahaddin Gülen için biraraya geldik. Selahaddin öğretmenlik yaptığı Nairobi’de kaçırıldı. Biz bugün burada Orhan İnandı için toplandık.  Orhan  Uluslararası Sapat Eğitim Merkezinin başkanıydı. 1995’ten beri Kırgızistan’da çalışıyordu. O bir Kırgız vatandaşı. Hayatını eğitime adadı. Kırgız eğitiminin reformu ve gelişmesine bulunduğu katkılardan Kırgız makamlarından ödüller aldı. Kendisi 10 gündür kayıp. Türkiye’ye götürülüp işkence görmesinden endişe duyuyoruz.”

Toplanan gönüllüler “Orhan’ı serbest bırakın,” “Uyanın, Erdoğan insan kaçırıyor,” sloganları attı.

Orhan İnandı, 31 Mayıs’tan beri kayıp. Ailesiyle son olarak 31 Mayıs akşamı saat 21’de görüşen İnandı’dan bir daha haber alınamadı. Aracı ertesi gün evine 6 kilometre mesafede, lastiği patlatılmış ve kapıları açık şekilde bulundu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir