‘Kripto kraliçesi’ lakaplı dolandırıcı FBI tarafından aranıyor

Kripto para dolandırıcılığı ile 4 milyar doları alıp kayıplara karışan “kripto kraliçesi” lakaplı Ruja Ignatova, FBI’ın en çok aranan 10 kaçak listesine girdi. Ignatova’yı bulana ödül verileceği de duyuruldu.

ABD Federal Soruşturma Ofisi (FBI), “OneCoin” isimli düzmece kripto para ünitesi ile kimileri ABD vatandaşı olan yatırımcıların 4 milyar dolarını alarak kaçan Bulgaristan doğumlu Ruja Ignatova’nın “en çok aranan 10 kaçak listesine” alındığını açıkladı.

FBI’ın New York’taki sorumlu müdür yardımcısı Michael Driscoll düzenlediği basın toplantısında, Ignatova’nın yakalanmasını sağlayacak bilgileri verene 100 bin dolar ödül vereceğini tabir etti.

“TARİHİN EN BÜYÜK DOLANDIRICILIKLARINDAN BİRİ”

Driscoll, “Büyük ölçüde nakitle kaçtı. Para birçok arkadaş satın alabilir ve onun bundan faydalandığını düşünüyorum” dedi. Manhattan Federal Başsavcısı Damian Williams, “Kripto para ünitesinin birinci günlerinin çılgın spekülasyonlarından yararlanarak planını harika bir formda zamanladı” sözünü kullandı.

Dolandırıcı, 2015 yılında Dubai’de büyük bir aktiflik düzenlemiş ve milyarlarca dolar elde etmişti.

Williams, OneCoin’i “tarihin en büyük dolandırıcılık planlarından biri” olarak nitelendirdi.

“Kripto kraliçesi” olarak bilinen Ignatova, Bulgaristan merkezli OneCoin Ltd. şirketini saadet zinciri formunda yönettiği gerekçesiyle hatalı bulunmuştu.

ERKEK ARKADAŞININ MESKENİNE DİNLEME AYGITI YERLEŞTİRMİŞTİ

Savcılar, yatırımcıların yaptıkları satışlara komite verilerek diğerlerini kıymetsiz bir kripto para ünitesi satın almaya teşvik edildiğini tespit etmişti.

Ignatova, 2017 yılında ABD’li erkek arkadaşından şüphelenerek meskenine dinleme aygıtı yerleştirmiş, erkek arkadaşının FBI ile iş birliği yaptığını öğrenmişti.

Ignatova, o yıl son olarak Bulgaristan’dan Yunanistan’a giden bir uçağa binmiş ve kayıplara karışmıştı.