Konut sahiplerine kıymetli ikaz: Yüzde 900 daha fazla ödeyebilirsiniz

Konutunu satın aldığı tarihin üzerinden 5 yıl geçmeden elden çıkaranlar, daha az Gayrimenkul Bedel Artış Çıkarı Vergisi ödeyebilmek için, konutunun bedelini tapuda daha düşük göstermeye yönelebiliyor.

Uzmanlara nazaran, kısa vadede kâr elde etmek için yapılan yanlış beyanlar, konut sahiplerine yüzde 900 daha fazla vergi çıkarıyor.  

YÜKLÜ ÖLÇÜDE PARA CEZASI VAR

Gelir Vergisi Kanunu’nun 80. hususuna nazaran, miras ve bağış yolu dışında sahip olduğu konutunu satın aldığı tarihin üzerinden 5 yıl geçmeden elden çıkaranların Gayrimenkul Kıymet Artış Çıkarı Vergisi ödemesi gerekiyor. Daha az vergi ödemek için konutunun satış bedelini tapuda yanlış beyan edenler, yüksek vergilerle karşı karşıya kalabiliyor. Tapuda adapsız beyanda bulunanları, ödenmeyen eksik meblağların yanı sıra, yüklü ölçüdeki para cezaları bekliyor. 

Kredi ve sigorta karşılaştırma platformunun İçerik Müdürü İbrahim Çolak, gayrimenkulün satış bedelinin düşük gösterilmesinin hem konut sahipleri hem de potansiyel alıcılar için risk oluşturduğunu belirterek, “Gayrimenkul Bedel Artış Karı Vergisi’ni düşürmek için yanlış beyanda bulunanlar, tespit edildiğinde eksik vergileri ödemekle yükümlü tutulurken birebir vakitte yüklü ölçüde cezayla da karşı karşıya kalıyor. Satış bedelinin eksik beyanı ve düşük tapu harcı ödenmesiyle irtibatlı cezalardan sonra tapuda daha yanlışsız bedeller beyan edilmeye başlandı. Bu durum, konutların tapuda görünen kıymetlerini üst çekti. Meskenini satın alırken bedelini düşük gösterenler, 5 yıl geçmeden konutlarını sattıklarında gerçek kıymeti gösterince, ortadaki alım ve satım farkından ötürü fazla kâr elde etmiş üzere görünüyor. Lakin bu yüksek kârdan ötürü ödenen vergi meblağları da katlanıyor. Potansiyel alıcılar ise ileride konutunu satmak istediğinde daha yüksek gelir vergisi ödemek zorunda kalabiliyor” dedi. 

YÜZDE 900 DAHA FAZLA VERGİ 

Yanlış beyanda bulunarak satın alınan meskenin sonraki süreçte gerçek beyan üzerinden satışa çıkarılmasının konut sahiplerini 50 bin TL’yi aşan ziyana sokabileceğini kaydeden İbrahim Çolak, “Ocak 2018’de 350 bin TL’ye satın aldığı meskenin kıymetini tapuda 200 bin TL olarak beyan eden bir konut sahibi, meskenini 4 yıl sonra Ocak 2022’de satışa çıkardığında, bu defa ulaştığı gerçek paha olan 900 bin TL’den beyanda bulunursa 53 bin TL Paha Artış Çıkarı Vergisi ödemek zorunda kalabilir. Halbuki konut satın alınırken gerçek bedel 350 bin TL olarak beyan edilseydi, sadece 6 bin TL tapu harcı ödemesi yapılacaktı. Ortadaki fark neredeyse yüzde 900’ü buluyor. Bu üzere durumlarla karşılaşmamak için kesinlikle konut alım bedeli üzerinden tapu harcı beyanında bulunmak gerekiyor” dedi.  

ÖDEMELER 2023’TE 2 TAKSİTLE YAPILACAK 

Bu yıl içinde satışı yapılan gayrimenkuller için 31 Mart 2023 tarihine kadar beyanname verilmesi gerektiğini belirten İbrahim Çolak, “Konut sahipleri Gelir Yönetimi Başkanlığı’na verdikleri beyanname sonucunda ödemelerini 2023’ün Mart ve Temmuz aylarında 2 eşit taksitle yapabilecek. Gayrimenkul Paha Artış Karı Vergisi’nin belirlenmesinde gerçek kar dikkate alınıyor. Enflasyona nazaran düzenlenen meskenin alış ile satış pahası ortasındaki farkın hesaplanmasıyla enflasyondan bağımsız elde edilen gerçek kar bulunuyor. Bu kardan her yıl açıklanan istisna fiyat, alım sırasında ödenen tapu harcı ve kullanıldıysa konut kredisinin satışa kadar ödenen faizlerinin toplamı düşülüyor.

Böylece “vergiye tabi tutar” bulunuyor. Bu meblağa vergi dilimleri uygulanıyor. Ödeme, Gelir Yönetimi Başkanlığı’nın internet sitesi üzerinden ya da vergi dairelerinden yapılabiliyor” diye belirtti. 

KAYNAK: DHA