Kısa’dan Pay şenlik

Kısa’dan Pay Kısa Sinema Günleri tertibi şenlik oldu. Neden?

Her şeyden evvel şenlik takımı olarak bundan ötürü büyük bir heyecan içerisinde olduğumuzu söylemeliyim.6 sene evvel yola bir müsabaka olarak çıkarken tertibin buralara gelebileceğini düşünemiyorduk. Bununla birlikte bilhassa son 2-3 dönemde yaptığımız aktifliklerin düzeyi şenlik seviyesindeydi. Gerçekleştirdiğimiz söyleşiler, gösterimler, sinema atölyeleri ve ustalık sınıfları aslında şenliklerin yaptığı etkinliklerdi. Ayrıyeten etrafımızdaki birçok direktör ve sinemacı arkadaşımızdan da bu tarafta geri dönüşler almaya başlayınca Kısadan Hisse’nin artık şenlik olma vaktinin geldiğine düzgünce emin olduk. Müracaat şuramız ile yaptığımız istişareler sonucu bu kararı uygulamaya aldık. Daha evvel yaptığımız aktifliklerin üzerine bu yıl yeni şeyler de ekleyerek bundan sonra yolumuza Kısa Sinema Şenliği olarak devam etmek istiyoruz. Mesela bu yıl ustalarla çırakları bir ortaya getireceğimiz özel bir aktiflik planlıyoruz bunun yanına genç sinemacıların bu alana dair görüşlerini kitaplaştırmak istiyoruz ve daha diğer sürpriz etkinlikler. Tahminen en değerlilerinden birisi çekilmiş kısa sinemaları ödüllendirmenin yanı sıra bu sene OSE Sinema İmal Dayanağı mükafatı de vereceğiz, bir senaryonun filmleşmesini sağlayacağız. Bu sene herkesi öteki bi’ şenlik bekliyor.

Aşkın Özcan

USTALARLA ÇIRAKLAR İÇİN ‘MUHABBET MASASI’

– Anlattıklarınız ortasında bilhassa usta-çırak buluşması ve gençlerin kaleminden çıkarılacak kitap dikkatimizi çekti. Biraz açar mısınız bu başlıkları?

Usta ve çırak buluşmalarında hedefimiz usta direktör, senarist, üretimci ve sinemacılarla bu işe gönül vermiş genç yetenekleri bir ortaya getirerek deneyim paylaşımını sağlamak. Yarışımızda ön elemeyi geçerek finale kalan sinemaların direktörleri ve müracaatla arkadaşları davet ederek, ustalarla bir masa etrafında sohbet edebilecekleri bir ortamı oluşturmak istiyoruz. Gençliğin gözünden sinemaya bir bakış sağlamak emeliyle bu mevzuda eli kalem tutan genç yönetmenlerimizle hazırlayacağımız kitabı da sinemaseverlerin istifadesine sunmuş olacağız. Hem yol gösterici hem de heyecan vermesi açısından bu kitap çalışmasının çok değerli bir maksada hizmet edeceğini düşünüyoruz.

KISA SİNEMA ÜRETİM VE EĞİTİM DESTEĞİ

– Üretim ve eğitim takviyesi de var. Neden?

Evet biz geçen yıl yaptığımız sinema atölyemizde bunu deneyim ettik eğitim bu işin en kıymetli noktası ve imkân sunularak fikirlerin ve projelerin hayata geçmesini sağlamak genç yeteneklere önemli bir motivasyon ögesi oluşturuyor. Kendilerine olan itimatlarının yanı sıra işin pratiğini görmeleri de çok kıymetli bir deneyim oluyor. Bu yüzden bu yıl senaryo heyetimiz tarafından beğenilen en uygun senaryonun hayata geçmesi açısından Online Sinema Eğitim Platformu (OSE) ismine en az 20bin lira üretim takviyesi mükafatı verilecek. Ayrıyeten biz öbür şenliklerden farklı olarak lise yaş gurubu arkadaşların yapıtlarını daha adil bir yarış olması için farklı kıymetlendiriyoruz. Lise kategorisinde birinciye para mükafatı ve birinci 3’e giren genç direktörlerimize yeteneklerini geliştirmeleri için OSE sinema eğitimi mükafatı vereceğiz. Eğitim dayanağının genç yeteneklerimize yol göstereceğini ve bu işi hakkını vererek yapmalarına katkı sunacağına olan inancımız tam.

KISA SİNEMA GEREKEN EHEMMİYETİ GÖRMÜYOR

– Yedincisi düzenlenen bir organizasyonsunuz. Ülkemiz kısa sinema dalı ve kısa sinemacıların durumunu nasıl görüyorsunuz?

Kısa sinema kesiminin değeri her geçen gün daha açığa çıkıyor. Bu ülkede bu işe gönül vermiş çok yetenekli arkadaşlarımız var. Ancak kısa sinema bir sanat kısmı olarak hak ettiği kıymeti görmüyor. Tahminen yüksek bütçeli imaller belirli başlı dijital mecralarda yer bulabiliyor fakat şu an kısa sinemaların şenlikler haricinde gösterimlerini yapılabildiği mecralar pek yok. Kısa sineması, uzun metraja bir hazırlık olarak görmüyoruz. Başlı başına bir cins olarak kıymetlendiriyoruz. Kısa sinemacılara verilen dayanakların azlığı nedeniyle de ne kadar zorlandıklarını gözlemleyebiliyoruz. Bu yüzden biz Kısa’dan Pay olarak bu hususta üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz.

HEP YENİLİK PEŞİNDEYİZ

– Gençlerin lisanı ve yenilik vurgusunu sıkça yapıyorsunuz. Gelecek yıllarda Kısa’dan Hisse ne üzere yeniliklerle karşımızda olabilir?

Gençlik ve yenilik vurgusunu ısrarla yapıyoruz. Zira Kısa’dan Hisse’nin organizatörü Genç Öncüler Gençlik Hareketi. Yani bu şenlik gençlerin hayal ettiği, kurguladığı bir şenlik. Vaktin ruhunu okuyarak, yapacağımız çalışmaların niteliğini artırmaya ve çeşitlendirmeye uğraş gösteriyoruz. Önümüzdeki yıllarda da tekrar vaktin ruhuna uygun birçok çalışmaya imza atacağız inşallah.

SİNEMA AKADEMİSİ KURMAK İSTİYORUZ

Festivalimizi her yıl farklı etkinliklerle zenginleştirmeyi önemsiyoruz. Şunu bilhassa tabir etmek isterim ki Kısa’dan Pay yalnızca şenlik olmakla kalmak istemiyor. Önümüzdeki yıllarda yapmak istediğimiz en büyük proje bir sinema akademisi kurmak. Bu ülkeye, sinema kesiminde hizmet edecek birçok arkadaşın yetişmesine katkı sunarak geleceğin sinemacılarını yetiştirmek istiyoruz. Bunun için gerekli her adımı atacağız.