Kemal Kılıçdaroğlu, iktidarın Suudi Arabistan siyasetini eleştirdi: Kimse para dilenmemişti

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Aydın’da üye iştirak ve Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen toplu açılış merasimine katıldı. Aydınlı yurttaşlara seslenen Kılıçdaroğlu, Marmaris’teki orman yangınlarına değinerek “Marmaris’te ormanlarımız yanıyor. Hayatımda bu kadar maharetsiz bir iktidar görmedim. 27.5 yıl kamuda çalıştım. Yangın çıkacak diye her türlü tedbirin alındığını biliyorum. Geçen sene ormanlar yandı. Geçen yılki beceriksizliklerini bu yıl da sürdürüyorlar. Hala gece görüşlü helikopter alacak mıyız diye düşünüyorlar. Koca bir yıl geçti. Bunların yatacak yeri yok. Hepsini halledeceğim. O Saray’da oturan zatı sizin oylarınızla birlikte emekli edeceğiz. Bu memleket zorbalardan kurtulacak” diye konuştu.

“SANDIK GELECEK”

Kılıçdaroğlu, CHP’li belediye liderlerinin halk için, kamu faydasına çalıştığını hatırlatarak “Zor koşullardan geçtiğimizi biliyorum. Türkiye’nin önünde önemli pürüzlerin olduğunu da biliyorum. Sakın moralinizi bozmayın. Sandık önünüze gelecek. Elinizi vicdanınıza koyup oyu o denli kullanacaksanız. Hak ve hukukunun teslim edildiği idare için oy kullanmanızı istiyorum. Gencecik evlatlarımız var, milyonlarca işsiz var. Türkiye bunu hak etmiyor. Tek adam rejimini kabul etmiyoruz. Ne değerine olursa olsun bu sistemi değiştireceğiz. Gözümüzü korkutmaya çalışıyorlar. Tazminat davaları açmaya çalışıyorlar. Güvendiğim tek şey bu ülkenin insanları. Yolumuz hak, adalet yoludur. Hiçbir gücün karşısında eğilmeyeceğiz” dedi.

“EL AVUÇ AÇIYORUZ”

“Türkiye’nin prestijini koruyamadılar” diyen Kılıçdaroğlu, “Düne kadar katil dedikleri zalimce eleştirdikleri şahıslarla kucaklaşıyorlar. Birkaç milyon lira için. Bu ülke ulusal Kurtuluş Savaşı’nı veren ülkedir. Hiçbir devlet lideri para dilenmek için yurtdışına gitmedi. Suudi Arabistan’a gideyim, BAE’ye gideyim sanki bana para verirler mi vs. Bu duruma Türkiye Cumhuriyeti Devleti hiç düşmedi. Artık el avuç açıyoruz birileri bize para verir mi diye. Türkiye’yi bundan çıkaracağız. Bütün komşularımızla huzur içinde yaşayacağız” tabirlerini kullandı.

“TEK GARANTİMİZ SİZSİNİZ”

Çiftçilerin durumuna değinen CHP önderi Kılıçdaroğlu, “Sizlere güvenmiyorlar. Bizim tek teminatımız sizsiniz. Konuşan çiftçi bayan biz battık diyor. Saray’dakilerle çiftçiyi kıyaslamamız lazım. Oligarklar var, nasıl köşeyi döndüklerini biliyorum. Muhammed Ali’nin çiftliğini kaça aldıklarını biliyorum. Yemin olsun, o paraların hepsini Türkiye’ye getireceğim. Ve bu ülkenin hakkı için kullanacağım. Bizim iktidarımız halkın, adaletin, bayan erkek eşitliğinin iktidarı olacak. Bize katılın ırmaklar üzere okyanusa akalım. Cumhuriyeti ikinci yüzyılda demokrasiyle taçlandıralım” diye konuştu.

“NE YAPACAK GÖRECEKSİN”

Aydın’daki programının son durağında 11 tesisin açılışını gerçekleştiren Kılıçdaroğlu, “Devletin tabanına dinamit koydular. Ancak sakın ümitsizliğe kapılmayın. Asla, hiç kimsenin önünde diz çökme üzere bir adetim yoktur. Diz çökeceksem yalnızca halkımın önünde diz çökerim. Türkiye’nin bütün problemlerine talibiz ve tüm sıkıntıları çözeceğiz. Bütün maksatları Kılıçdaroğlu ve Bay Kemal. Göreceksin, Bay Kemal sana ne yapacak. Göreceksin Bay Kemal seni nasıl emekli edecek. Beni geceleri hayalinde kâbus üzere görüyor. Bu kardeşiniz beşli çeteden de hesap soracak” dedi.