Kastamonu’da Taşköprü sarımsağının hasadına başlandı

Avrupa Birliği (AB) nezdinde coğrafik işaret alarak tescillenen Taşköprü sarımsağının hasadına başlandı.

Beyaz altın olarak isimlendirilen sarımsak yetiştiriciliğinden yaklaşık 4 bin aile, ekonomik kar sağlıyor.

25 bin ton rekolte bekleniyor

Bu dönem yaklaşık 25 bin ton civarında rekolte elde edilmesi bekleniyor. Kilogramı fiyatı ise 18 ila 30 lira ortasında değişiyor.

“Sarımsaklarımız alıcısını bekliyor”

İHA’ya konuşan sarımsak üreticisi Şevket Aytaç,Bu sene 2022 yılı sarımsak hasadına başladık. Çalışanlarımızla birlikte gördüğünüz üzere sarımsağımızın sökümüne başladık. 8-10 gün kuruması için tarlada bırakılacak. Ondan sonra güzeli ile pazara çıkacak. Taşköprü sarımsağının kalitesi zati tartışılmaz. Aroması birebir ve kalitesi tıpkı. Taşköprü sarımsağı dünyaca ünlü coğrafik işaretini almış bir sarımsaktır. Şükür olsun sarımsağımızda bir eza yok. Sarımsaklarımız alıcısını bekliyor. Fiyatlar, sarımsağın kalitesine ve boyutlarına nazaran değişiklik gösterebiliyor. dedi.

“Sarımsaklar hoş ve sağlam”

Sarımsak Emekçi Lideri Aliye Güllü de Sarımsaklar hoş ve sağlam. Pek verimli. Esasen yıllardır biz bu işi yapıyoruz. Burada yetişen sarımsaklar gerçek, organik Taşköprü sarımsağı. Her şeyini kendimiz diktik, kendimiz kazdık. İlaçlamalarında rastgele ziyanlı bir ilaç verilmedi. Personellerimizle birlikte Şevket kardeşimize yardımcı oluyoruz.ifadesini kullandı.