Kanada’da orman yangınları: Bir kent tamamen boşaltılıyor

Kanada’nın Kuzeybatı Toprakları eyaletindeki orman yangınları devam ediyor. Alevlerin Yellowknife’a yaklaşması nedeniyle kentte yaşayanların tamamının tahliyesine başlandı.

AA’nın aktardığına göre eyalet yetkilileri, alevlerin Yellowknife kentine 17 kilometre mesafedeki ormanlık alana ulaşması sebebiyle bölgedeki yaklaşık 20 bin kişinin tahliye edilmesine karar verdi.

Kentteki 4 yerleşim noktasının yüksek risk altında bulunduğunu belirten yetkililer, kent sakinlerini cuma öğleden sonraya kadar bu bölgelerden ayrılmaları konusunda uyardı.

Kara yoluyla tahliye imkanı bulunmayan veya sağlık sorunları nedeniyle yüksek risk grubundakilerin hava yoluyla tahliyeleri için yönlendirilecekleri belirtildi.

Eyalet yetkilisi Shane Thompson, basına yaptığı açıklamada, halkın bölgeyi terk etmesi için yeterli zamanın olduğunu ve yağmur yağmadığı takdirde alevlerin hafta sonu yerleşim yerlerine ulaşabileceğini ifade etti.

Yellowknife ve çevresindeki Amerikan yerli toplulukları Ndilo ve Dettah için verilen tahliye talimatı kapsamında eyalet halkının yüzde 15’ine denk gelen 6 bin 800 kişinin tahliyesinin tamamlandığı bildirildi.

Kanada’da dün itibarıyla 1067 orman yangınının devam ettiği ve ülkede bu yıl 21 bin kilometrekare alanın yandığı açıklandı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx