İzmir Barosu’ndan Adalet Bakanlığı’na karşılık: Laikliğin ne olduğunu hiç anlamamışsınız

İZMİR – Adalet Bakanlığı’nın”Ankara Adliyesinde çalışanlardan gelen talepler üzerine yaz Kur’an Kursu açılması kararı almıştır. Açıklamalardaki üslup ve muhteva, 28 Şubat’ın ilkel, haksız, hukuksuz, zorba ve dayatmacı zihniyetinin Ankara ve İzmir Barolarında canlılığını hâlâ koruduğunu göstermektedir” açıklamasına cevap veren İzmir Barosu, “Laikliği itikadınıza nazaran eğip bükerek tüm inançlara eşit uzaklıkta durulması gereken adliyelerde; mescitler, kurslar açarak yarattığınız mahalle baskısına yansımız. Kınadığımız; veliler ya da çocukları değil” biçiminde açıklama yaptı.

ADALET BAKANLIĞI: ÇALIŞANLARDAN GELEN TALEP ÜZERİNE KURS AÇILDI

İzmir ve Ankara baroları, Ankara Adliyesi’nde misyon yapan hakim, cumhuriyet savcısı ve işçi ile çocukları için adliye merkez bina mescidinde 27 Haziran tarihinden itibaren Kur-an Elifbası, Müddetler ve Dini Bilgiler kursu açılmasına ait yazılı açıklama yaparak reaksiyon göstermişlerdi. Baroların açıklaması sonrası Adalet Bakanlığı husus ile ilgili açıklamada bulundu.

Türkiye Cumhuriyeti’nin, demokratik, laik ve toplumsal bir hukuk devleti olduğu ve herkes, vicdan, dinî inanç ve kanaat hürriyetine sahip olduğu belirtilen açıklamada, “Din ve ahlâk eğitim ve öğretimi devletin nezaret ve kontrolü altında yapılır. Hukuk devletinde laiklik prensibi din ve vicdan özgürlüğünün teminatıdır. Kur’an-ı Kerim öğretimi Anayasa ve maddelerimizin teminatı altındadır. 5 bin civarında işçinin bulunduğu Ankara Adliyesinde çalışanlardan gelen taleplerin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından bildirilmesi üzerine Diyanet İşleri Başkanlığı yaz Kur’an Kursu açılması kararı almıştır. Bilinmelidir ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Ankara ve İzmir Barolarının ideolojik yorumları ile değil Anayasa ve kanunlara nazaran yönetilmektedir ve yönetilmeye de devam edecektir” denildi.

İZMİR BAROSU: ELBETTE YARGILANACAKSINIZ

Söz konusu açıklamaya İzmir Barosu’ndan yanıt geldi. “Laikliğin Ne Olduğunu Hiç Anlamamışsınız” başlıklı yazılı açıklama yayınlayan İzmir Barosu, “halkın zorba ve dayatmacı zihniyete kimin yahut kimlerin sahip olduğunu çok güzel bildiğini” belirtti. Baro açıklamasında şu sözlere yer verdi:

“Laikliği itikadınıza nazaran eğip bükerek tüm inançlara eşit uzaklıkta durulması gereken adliyelerde; mescitler, kurslar açarak yarattığınız mahalle baskısına yansımız. Kınadığımız; veliler ya da çocukları değil, adliye binasında Kuran kursu açan sizlersiniz. Din sömürüsü yaparak, darbecilikle suçlayarak halkla bizi karşı karşıya getirmeye çalışıyorsunuz. Başaramazsınız. Bu halk; haksız, hukuksuz, zorba ve dayatmacı zihniyete kimin sahip olduğunu çok yeterli bilir. Biz hiç darbeci olmadık. Darbeciliği, kendinizde ve tabi olduğunuz zihniyette arayın. Sizin kural, hukuk tanımazlığınızın bilakis, bizim bağlı olduğumuz kozmik hukuk prensipleri; sizin siyasal İslam hasretinize karşı, cumhuriyet kıymetlerimiz var. Şunu da hatırlatalım isminizin başında Cumhuriyet Başsavcılığı olunca, kabahat sürece özgürlüğünüz olmuyor. Hata işleyen herkes üzere, sizler de elbette yargılanacaksınız.” (DUVAR)