İsrail askerleri Filistinli bir çocuğu daha katletti!

Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye ve Dışişleri Bakanlığı, İsrail askerlerinin işgal altındaki Batı Şeria’da Filistinli bir çocuğu öldürmesine reaksiyon gösterdi.

Başbakan Iştiyye, yazılı açıklamasında, “İsrail askerlerinin, öldürme kastıyla Filistinli çocukların bedenlerinin üst kısımlarını maksat almaya devam ettiğini” belirtti.

Zeyd Muhammed Said Ganim isimli 15 yaşındaki çocuğun öldürülmesinin, “terör eylemi” olduğunu söz eden Iştiyye, bu yapılanın, “İsrail’i boykot edecek ve işlenen hatanın faillerinin cezasız kalmamasını sağlayacak milletlerarası kararların etkin hale getirilmesini gerektirdiğini” aktardı.

Filistin Dışişleri Bakanlığı da hususla ilgili açıklamasında, yaşananın, siyasi ve askeri seviyede verilen talimat ve direktiflere göre İsrail güçleri tarafından alanda gerçekleştirilen infaz kabahatlerinden biri olduğunu kaydetti.

Bakanlık, işlenen kabahatin sonuçları ve alandaki yansımalarından İsrail hükümetinin sorumlu olduğunu vurguladı.

Filistin Sıhhat Bakanlığı, Beytullahim kentinin güneyinde yer alan El-Hadar beldesinde İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu sırtından ve boynundan vurularak ağır yaralanan 15 yaşındaki Filistinli Zeyd Muhammed Said Ganim’in müdahaleye rağmen kurtarılamadığını duyurmuştu.

Batı Şeria’nın çeşitli bölgelerinde bugün yasa dışı Yahudi yerleşim ünitelerine karşı şovlar yapılmış, bu aksiyonlara müdahale eden İsrail askerleri en az 20 Filistinliyi yaralamıştı.