Instagram kullanıcıları uzun kullanımlar için uyaracak

Şirketin üst düzey yöneticilerinden bir tanesi olan Nick Clegg yeni gelecek olan “mola ver” özelliğinden bahsetti. Ona göre bu özellik sayesinde kullanıcıların vaktinin önemli bir bölümünü burada geçirmesi engellenmiş olacak.

Hatırlayacağınız üzere Instagram ile ilgili çok fazla iddia ortaya atılmıştı. Hatta geçtiğimiz günlerde önemli bir araştırmanın gizlendiği bile iddia edildi. Facebook ve Instagram gibi sosyal medya platformlarının kızların psikolojisini bozduğu söylenmişti.

Instagram gibi uygulamalarda harcanan süre bazen gereğinden fazla olabiliyor. Bunu engellemek için yeni bazı önlemler alınıyor. Ancak tek değişiklik bu olmayacak. Başka bazı özelliklere de yer verildi. Mesela kullanıcılar sürekli aynı içeriklere bakıyorsa ona başka içerikler de önerilecek. Böylece çeşitlilik amaçlanıyor. Instagram yeni özelliğiyle bunları sağlayacak.

Sürekli aynı içeriklere bakan kullanıcılar bir süre sonra bir kırılmaz döngüye düşebiliyor. Hem mola ver özelliği hem de sürekli aynı içeriklerin gösterilmemesi büyük bir katkı sunacak gibi görünüyor. Özellikle bağımlılık derecesinde Instagram kullananlar için bu özellik büyük bir avantaj olacak. Aksi halde Instagram ve Facebook ile alakalı çok fazla dava bile açılabilir.