İnşaat hafriyatında Roma devri villa kalıntısı bulundu

Hatay’ın Defne ilçesi Sümerler Mahallesi’nde kentsel dönüşüm kapsamında yıkılan bir binanın yerine yapılacak inşaatın temel hafriyatında Roma devrine ilişkin bir villanın duvar kalıntıları ve geometrik desenli taban mozaiği bulundu. Müdafaa altına alınan inşaat alanında kurtarma hafriyatları başlatıldı.

Anadolu Ajansı’nın aktardığı habere nazaran, Hatay Arkeoloji Müzesi Müdürü Ayşe Ersoy, Roma İmparatorluğu devrinde ismi Antiochia olan kentte o periyoda ilişkin çok sayıda yapıtın izlerine rastlandığını belirtti. Ersoy, kalıntıların bulunduğu alanda bir arkeolog, sanat tarihçisi ve 11 emekçiyle kurtarma hafriyatının devam ettiğini söyledi.

‘ESERLERİN TAŞINIP TAŞINMAYACAĞINA KARAR VERİLECEK’

Kazı çalışmalarında, villa duvar kalıntılarının ve taban mozaiğinin bir kısmının ziyan gördüğünü tespit ettiklerini belirten Ersoy, şu tabirleri kullandı:

“Roma periyoduna ilişkin bir villanın taban mozaikleri ve duvar kalıntıları ortaya çıkarıldı. Kalıntılardan ve küçük buluntulardan yola çıkarak buranın 2. ve 5. yüzyıla kadar yerleşim gördüğünü saptadık. Antiochia, Asi Irmağı ile Habib-i Neccar Dağları ortasında kalan geniş bir alanda yerleşim görmüş. Roma İmparatorluk çağında, Roma ve Konstantinopolis’ten sonra üçüncü büyük kenttir. Yayılım alanı çok geniş. Antiochia’nın Halep kapısından başlayan yolu Defne kapısına kadar ilerliyor ve yol boyunca da yerleşim görüyor. Burası da o periyoda ilişkin bir villa ve kalıntılarıdır.

Önümüzdeki günlerde tarihi kalıntıların bulunduğu alanın devam edip etmediğini tespit etmek için yandaki parselde bir sondaj açacağız ve muhafaza heyetine mevzuyu sunacağız. Daha sonra yapıtların taşınıp taşınmayacağına karar verilecek.” (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)