İngiliz medyasında Erdoğan’ın Putin’i bekletmesi gündem oldu: ‘Bekleterek garip bir durum yaşattı’

İran’ın başşehri Tahran’da Astana Üçlü Doruğu kapsamında AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in bir ortaya geldiği görüşme gerçekleşti. 

Zirvede açıklamalarda bulunan Erdoğan, “Suriyelilerin topraklarına huzurla, inançla onurlu dönüşü temin edilmelidir” açıklamasını yaparken; “Suriye halkına yapılacak en büyük yeterlilik, bölücü terör örgütünün işgal ettiği topraklardan sökülüp atılmasıdır” tabirlerini kullandı.

Erdoğan ayrıyeten, “Sözler yaralara derman olmuyor. PKK-YPG ögelerinin hududumuzdan en az 30 km öteye çekilmesi gerek. Vaktinde yapılan mutabakatların gereğidir. Lakin bunlar hala gerçekleşmemiştir. İdlib’teki ateşkesin ihlal edilmemesi önemlidir” biçiminde konuştu.

PUTİN: GÖRÜŞMELERİN İLERLEMESİ ÇOK ÖNEMLİ

Zirvede konuşan Rusya Devlet Lideri Putin ise, “Üçlü görüşmelerin ilerlemesi de çok kıymetli. Suriye konusundaki diyaloglarımızla, Suriye halkının kendi inisiyatifiyle karar almasını sağlamamız lazım” tabirini kullandı.

DİKKAT ÇEKTİ

Üçlü doruğun yanı sıra başkanlar ikili görüşmelerde gerçekleştirdi. 

Sözcü’de yer alan habere nazaran, bu görüşmeler ortasında en akılda kalıcı olanı Erdoğan ile Putin ortasında olandı. Ukrayna-Rusya savaşında arabuluculuk pozisyonunu sağlamlaştırmak isteyen ve Batı’nın Rusya’ya uyguladığı yaptırımlara katılmayan ve tıpkı vakitte Ukrayna’ya dayanağını açıklayan Erdoğan, Putin ile görüşmesine geç katıldı.

Toplantı saatinde kameraların karşısına geçen Putin, Erdoğan’ı beklemek zorunda kaldı ve garip bir durumda kaldı. 

İNGİLİZ MEDYASINDA GÜNDEM OLDU

Putin’in dün paylaşılan imajları hem toplumsal medyada hem de memleketler arası kamuoyunda gündem oldu… İngiltere’nin saygın gazetelerinden The Guardian, “Tahran’daki görüşmelerden evvel Erdoğan, Putin’i bekleterek garip bir durum yaşattı” başlığını kullanırken, “Rusya Devlet Lideri, fotoğraf makinelerinin deklanşör sesleri eşliğinde ayakta tek başına kaldı. Bu onun olağanda başka dünya önderlerine yaptığı bir uygulamaydı” tabirlerine yer verdi.

Gazete, “Putin, bir dizi gazeteci önünde Erdoğan’ı beklerken garip bir duruma düştü. Çekilen fotoğraflarda Putin’in el ve ayaklarıyla ufak hareketler yaptığı ve yüzünü de rahatsız olduğunu belirli ederek biçimden biçime soktuğu görülüyor. Bu durum sonunda Erdoğan gelene kadar yaklaşık 1 dakika sürüyor” yorumunu yaptı.

Gazete, 2020’de Moskova’da yaşananların akabinde Erdoğan’ın intikam aldığı yorumunu yaparken, “Bu durum dünya önderlerini taammüden planlı toplantılara saatlerce geç gelerek bekleten Putin için garip bir durumdu. Putin, süratlice görüşme odasına geldi ve Erdoğan’ın da birebirini yapacağını düşünüyordu ama deklanşör sesleriyle yalnız başına kaldı” sözüne yer verdi.

GEÇMİŞTEKİ OLAY ANIMSANDI

Akıllara, İdlib için ateşkes mutabakatının çıktığı görüşme öncesi Putin’in, Erdoğan ve yanındaki heyeti koridorda 2 dakikadan fazla beklettiği geldi.

Görüntülerde Erdoğan’ın beklemekten yorulduğu ve bir yere oturduğu görülmüş ve Türk heyetine yapılan hareket toplumsal medyada büyük reaksiyon çekmişti.