İmam hatip ortaokulunda ‘dansöz’ tezi: Misyondan alındı

Bursa’nın Nilüfer ilçesinde bulunan Çalı İmam Hatip Ortaokulu’na ilişkin salonda 8 Mayıs günü düzenlenen aktifliğe dansöz çağrıldığı tez edildi. Eğitim-İş Sendikası Bursa Şubesi Lideri Yeliz Toy, İmam Hatip Ortaokulu’na dansöz çağrılmasına reaksiyon gösterdi. Toy, okula gelir elde etmek için Okul Aile Birliği tarafından düzenlenen okul çayının ‘dansöz eşliğinde’ yapıldığını açıkladı.

‘YÖNETİMİN ‘BİZDEN BAĞIMSIZ DÜZENLEDİ’ DEDİĞİNİ DUYAR GİBİYİZ’

Yetişkinlere yönelik olarak okul salonunda yapılan bir aktiflikte öğrencilerinde bulunduğunu belirten Toy, “Öğrencilerin gözü önünde dansöz oynatılması çocuk gelişimi açısından da son derece sakıncalıdır. Okulların kaynak yaratmak için düştüğü acziyet karşısında duyduğumuz utanç tarifsizdir” dedi. “Sorumlular hakkında derhal süreç yapılmalı, adli-idari süreç başlatılmalıdır” diyen Toy, açıklamasının devamında şu tabirlere yer verdi:

“Okul idaresinin de daha şimdiden ‘okul aile birliği bizden bağımsız düzenledi’ dediğini duyar üzereyiz. Sakın ha! Devlet memurluğu sonlarını bu yollarla aşan, okul aile birliklerini bir araç olarak kullanan okul müdürleri birinci hesap sorulması gereken şahıslardır. Eğitim-İş olarak mevzunun takipçisi olacağımızı bildiriyor, yetkililerden açıklama bekliyoruz.”

‘ÖZEL DANSÖZ TUTMA ÜZERE BİR ŞEY KELAM KONUSU DEĞİL’

Hususa ait Nilüfer İlçe Ulusal Eğitim Müdürü Mustafa Muharrem Tüfekçi, Cumhuriyet.com.tr’ye konuştu. Tüfenkçi’nin açıklaması şöyle: “Mevzuatı işletiyoruz. Gereken inceleme ve soruşturma yapılıyor. Okul aile birliği idaresi olayın akabinde misyondan alındı. İşin aslı şu; Anneler Günü ve Hıdırellez cümbüşü üzere bir kırsal alan aktifliği düzenlemişler. Orası bizim daha evvel belde olan bir noktamız. Aslında bakarsanız dansöz çağırma üzere bir şey yok. Bayan bayana eğlencelerde şantöz daveti oluyor. Getirilen şantöz onun kızı o aslında. Özel dansöz tutma diye bir şey kelam konusu değil.” (HABER MERKEZİ)