Huawei, odağını diğer alanlara kaydıracak

Gelen bilgilere göre Çinli teknoloji devi, akıllı telefon işini sekteye uğratan ABD ticaret yaptırımları nedeniyle işini çeşitlendirirken, batıdan gelen baskılar telekomünikasyon işini de etkiliyor. Artık yeni birimler dijital dönüşüm ürün ve hizmetlerine odaklanmış durumda. Bunlar gümrük ve limanlara yönelik. Ayrıca marka, veri merkezlerinin enerji tüketimini azaltacak teknolojiler, otoyollar ve fotovoltaik sektörü için de akıllı sistemler üzerinde çalışıyor.

Huawei’nin kurucusu ve CEO’su tarafından imzalanan belgelere göre, yeni iş birimlerini yönetmek üzere seçilen yetkililer, bir şirket sözcüsü tarafından onaylanan şirket içi adaylar arasından seçildi. Kurucu, “Bağımsız lejyonlar olarak faaliyet gösteren (yeni birimler), mevcut organizasyonel sınırları aşarak kaynakları hızla toplayabilir ve verimliliği artırabilir. [Bu birimlerin her biri] bir alana derinlemesine girmeli, iş başarısından sorumlu olmalı ve şirket için daha fazla ‘gıda’ üretmelidir.”

Yöneticilerden biri, 20 yılı aşkın süredir şirkette çalışan bir yetkili olan Xun Su’. Artık yeni gümrük ve limanlar biriminden sorumlu. Benzer şekilde, Huawei’nin Orta Doğu bölge ofisinin eski başkanı Yang Yougui, şimdi veri merkezi enerji verimliliği birimine liderlik ederken, Ma Yue ve Chen Guoguang artık sırasıyla akıllı fotovoltaik ve akıllı otoyol birimlerinin başında bulunuyor.