Huawei, harekete geçmeye başladı

Farkında olmayanlar için Ocak 2021’de İsveç Yüksek İdare Mahkemesi, Çinli teknoloji devinin ülkenin 5G ağının kullanıma sunulmasından dışlanmasına karşı yaptığı itirazı reddetmişti . Şirketin ekipmanı İsveç ağından yasaklandı ve 5G donanımının satışı da yasaklandı. Yasağın birincil nedeni İsveç’in güvenliğini korumaktı. Huawei, Çin hükümetiyle bağlantıların yanlış şüphesiyle haksız yere hedef alındığında ısrar etti.

Haziran ayında, mahkeme ikinci temyiz başvurusunu da reddettiği için bölgede bir darbe daha gördü . Şimdi şirket, davada sözlü duruşma talep ettiğini belirten başka bir temyiz başvurusunda bulundu. Ancak, böyle bir duruşmanın yapılıp yapılmayacağına veya Avrupa Adalet Divanı’ndan ön karar istenip istenmeyeceğine Temyiz Mahkemesi karar verebilir. Bu, Avrupa’da şirketin bir yasakla karşı karşıya olduğu başka bir bölgeyi işaret ediyor.

Ayrıca, ABD’nin Avrupa’daki Huawei ve ZTE telekom altyapısına karşı yasallaştırması durumu daha da kötüleştiriyor . ABD’den gelen bu hamle, Doğu Avrupa’daki bu Çinli firmaların düşük maliyetli telekom ekipmanlarına karşı savunmasız olan müttefiklerine destek ve fon sağlamayı amaçlıyor. Yani, ABD müttefiklerine Huawei’yi yasaklaması için baskı yapmaya devam ederken, şirket batıda artan gerilimler ve incelemelerle karşı karşıya olduğunu söyleyelim.