HarmonyOS kullanıcı sayısı hızlı bir şekilde artıyor

Huawei yeni satışa sunduğu telefonların haricinde, eski cihazları için de HarmonyOS güncellemesini yayınladı. Dileyen kullanıcılar bu mobil işletim sistemine geçiş yaparken, dileyenler Android’te kalmaya devam etti.

Bu arada merak edenler için hemen belirtelim. HarmonyOS’te de Google servisleri yer almıyor.

Huawei’nin yeni mobil işletim sistemi birkaç ay içerisinde milyonlarca kullanıcıya ulaştı. Son olarak açıklanan raporlara göre HarmonyOS’in kullanıcı sayısı 150 milyonu geçmiş durumda. Bu ilk bakışta önemli bir başarı olarak görülebilir. Fakat olaya derinlemesine baktığımızda durum biraz değişiyor.

Çünkü sadece Çin’de 1 milyarın üzerinde bir nüfus bulunuyor. Dolayısıyla Huawei’nin 150 milyonda takılıp kalması biraz hayal kırıklığı olabilir. Tabi ki şu gerçeği de unutmamak gerekli. Sonuçta HarmonyOS’te Google servisleri yok. Dolayısıyla Googel servislerinden mahrum bir işletim sisteminin 150 milyonu görmesi de önemli bir başarı diyebiliriz.

Eğer HarmonyOS’te bazı kısıtlamalar olmasaydı muhtemelen kullanıcı sayısı çok daha yüksek olabilirdi. Bakalım bu sayı Huawei yetkilileri için yeterli gelecek mi? Keza aksi bir durumda Çinli üretici mobil pazardan çekilmeyi de tercih edebilir. Bekleyip göreceğiz.