Hamaç Höyük hafriyatında Helenistik periyoda ilişkin bronz sikke bulundu

İslahiye ilçesi Ağalarobası Mahallesi Karasu Irmağı kıyısındaki Hamaç Höyük’te, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Gaziantep Üniversitesi Arkeoloji Kısmı tarafından yürütülen 2’nci dönem hafriyat çalışmalarında, Helenistik periyoda ilişkin Hermes’in barışı simgeleyen asası ‘kerykeion’ ve tıpkı zamanda bölgedeki hekimliği de anlatan bronz sikke bulundu.

Kazı çalışmalarına başkanlık eden, Gaziantep Üniversitesi Arkeoloji Kısmı Başkanı Prof. Dr. Atilla Engin, bölgenin bilhassa klasik periyotlarda stratejik ehemmiyete sahip olduğunu söz etti. Helenistik periyoda ilişkin bronz sikkenin bulunmasının kendileri için sürpriz olmadığını kaydeden Prof. Dr. Engin, ”İslahiye Nikopolis çok değerli bir kent merkezi, etrafta bildiğimiz küçük boyutlu antik yerleşimler, bu bölgenin kıymetine işaret etmektedir. Hamaç Höyük’ün bulunduğu bereketli coğrafya ‘Kuzey Levant Koridoru’ olarak isimlendirilen ve insanlık tarihinde değerli kültürlere ve uygarlıklara konut sahipliği yapmış olan, bölgeler ortasında geçişin sağlandığı çok kıymetli bir kavşaktır.

Tahta Köprü Barajı su rezervuar alanından kısmen etkilenecek olan Hamaç Höyük’teki kurtarma hafriyatlarının temel gayesi, bölgenin varlıklı arkeolojik geçmişine ışık tutacak bilgilere ulaşmaktır. Bölge hakkındaki bilgilerimiz hayli eski olan az sayıdaki hafriyat çalışmasına dayanmaktadır.

Helenistik dışında Geç ve Orta Demir Çağı katmanları da epeyce güçlüdür ve başta çanak-çömlek, pişmiş topraktan ve taştan dokuma yükleri, damga mühürler, çeşitli süs eşyaları, öğütme taşları, metal alet ve silahlar bölgenin kültür zenginliğine işaret etmektedir. Helenistik katmanda bugün ele geçmiş olan kıymetli buluntulardan biri de bir bronz sikkedir. Bunu bulmuş olmak bizim için sürpriz olmadı” diye konuştu.

Gaziantep Müze Müdürü Özgür Çomak, hafriyat çalışmalarının devam ettiğini belirterek, “Gaziantep Üniversitesi, Gaziantep Müze Müdürlüğü birlikteliğinde Bakanlığımızın müsaadeleriyle yürütülen Hamaç Höyük’te 2’nci dönem kazımızda 15 farklı alanda çalışmalar devam ediyor. Orta Çağ’dan başlayan, Orta Demir Çağ katmanına kadar inildi. Hoş bir kerykeion bronz sikkesi bulundu. Sikkede, kerykeionu anlatan yani Hermesin barışı simgeleyen asası, tıpkı vakitte da bölgedeki hekimlik simgesini de anlatması nedeniyle bizim için değerli bir bulgudur” dedi.