Google Hangouts uygulaması büsbütün kapatıldı

Google’nin WhatsApp’a rakip olarak piyasaya sürdüğü Hangouts uygulaması büsbütün kapatıldı. Play Store ve App Store’dan büsbütün kaldırılan uygulama, artık tarihe karıştı. Google daha evvel de benzeri bir başarısızlık kıssasına bahis olmuştu. Facebook’a Google+ iie rakip olan şirket, başarısızlığın akabinde uygulamayı sonlandırma kararı almıştı.

Bugünden itibaren, taşınabilir aygıtlarda Hangouts’u kullanmaya devam eden şahıslar, Gmail’de yahut Chat uygulamasında Chat’e geçmelerini isteyen uygulama içi bir bildirim görecek. Şirket, Google Hangouts’u Kasım ayında resmi olarak büsbütün sonlandıracak. Şu anda uygulama üzerindeki bilgilerini yedeklemek isteyen kullanıcılar için uygulama tam olarak kapatılmasa da iletileşmek için kullanılamıyor. Google Kasım ayına kadar kullanıcılardan Google Chat uygulamasına geçilmesini talep edecek.

Google, Hangouts’u Chrome uzantısını kullanan bireylerden de web üzerinde Chat’e geçmelerinin yahut Chat web uygulamasını yüklemelerinin isteneceğini belirtti. Temmuz ayında, web üzerinde Gmail’de Hangouts kullanan bireyler Gmail’de Chat’e yükseltilecek.

Şirket, birden fazla kişi için sohbetlerin otomatik olarak Hangouts’tan Chat’e taşınacağını, fakat bilgilerinin bir kopyasını saklamak isteyen kullanıcılara Hangouts büsbütün kapatılmadan evvel datalarını indirmesi için Google Takeout’u kullanma tavsiyesinde bulundu.

Google Chat eser müdürü Ravi Kanneganti bir blog yazısında hususla ilgili “Chat’in geleceği için büyük gayelerimiz var ve önümüzdeki aylarda daha da fazla özellik göreceksiniz. Kalan Hangouts kullanıcılarını Chat’e getirmek için bu son adımı atarken, kullanıcıların Chat’i oluşturmak ve ortak çalışmak için güçlü bir yer haline getirmeye yönelik daima yatırımımızı takdir edeceklerini umuyoruz” dedi.

Google Chat, uygulaması başlangıçta sadece iş kullanıcıları için geliştirilmişti. Fakat daha sonra ferdi kullanıcılara da fiyatsız olarak sunuldu.

KAYNAK: HABER7