Fransa Dışişleri Bakanı Atina’da! Gündem Lider Erdoğan’ın tarihi resti…

Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna, bölgede sükunet istediklerini belirterek, Türkiye ve Yunanistan’ın birbirlerine hürmet göstermesi gerektiğini tabir etti.

Yunan mevkidaşı Nikos Dendias ile Atina’da bir ortaya gelen Colonna, ikili görüşmenin akabinde düzenlenen ortak basın toplantısında Yunanistan ile ikili ilgiler ve Fransa’nın bölgesel gelişmelere yaklaşımına ait açıklamalarda bulundu.

GERGİNLİK FRANSA’YI ENDİŞELENDİRİYOR

Colonna, dün Türkiye’ye yaptığı ziyarete değinerek, Türkiye ve Yunanistan ortasında son periyotta artan gerginliğin Fransa’yı endişelendirdiğini söyledi.

Fransa’nın, tehdit ve egemenliklerine karşı ihlal olması halinde Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum İdaresi’ni desteklemeye devam edeceğini savunan Colonna, “Herhangi bir gerginlik tırmanışından kaçınmak için (durumu) büyük bir dikkatle takip ediyoruz.” halinde konuştu.

BÖLGENİN GERGİNLİĞE GEREKSİNİMİ YOK

Colonna, kimsenin gerginliğin tırmanmasını istemediğini belirterek, “Bölgenin gerginliğe gereksinimi yok. Bölgenin sükunete ve karşılıklı hürmete muhtaçlığı var.” diye konuştu.

‘FRANSA YUNANİSTAN’A NASIL DAYANAK VERECEK?’ SORUSU

Türkiye ile Yunanistan ortasındaki tansiyonun artması halinde Fransa’nın Yunanistan’a nasıl bir takviye vereceğine ait soruyu yanıtlayan Colonna, Yunanistan ve Fransa’nın 2021’de imzaladığı Savunma ve Güvenlik Alanlarında İş Birliğine Yönelik Stratejik İştirak Muahedesi’ni anımsattı.

21. HUSUS BUNU TANIM EDİYOR

Colonna, böylesi bir durumun oluşmaması için ellerinden geleni yaptıklarını savunarak, “Stratejik İştirak Mutabakatı imzaladık ve 21. Unsur tam da bu durumu tanım ediyor. Buna nazaran, her iki tarafın da, taraflardan birinin ülkesinde bir silahlı atak olduğu fikrinde mutabık kalması halinde karşılıklı dayanışma kelam konusu.” dedi.

YUNAN BAKAN KÜSTAHLAŞTI:  KİM FETİH HAYALİ KURUYORSA…

Türkiye’nin Yunanistan’ı tehdit ettiğini ileri süren Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ise “Her kim akın ve fetih hayali kuruyorsa, üç dört defa düşünmesini tavsiye ederim. Vatanımızı, toprak bütünlüğümüzü ve bağımsızlığımızı muhafazaya muktediriz.” ifadelerini kullandı.

BAŞKAN ERDOĞAN’IN TARİHİ RESTİ BÜYÜK YANKI UYANDIRMIŞTI

Lider Erdoğan, “Bak Yunan tarihe dön, çok daha ileri gidersen bunun bedeli ağır olur ağır. Yunanistan’a bizim tek cümlemiz var. İzmir’i unutma. Adaları işgal etmeniz filan bizi bağlamaz, vakti saati geldiğinde gereğini yaparız. Hani diyoruz ya bir gece aniden gelebiliriz” demişti.