Fiyatlar karışık seyrediyor: Brent petrol ne kadar oldu? (18 Ağustos 2022)

Dün 94.48 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 93.65 dolar düzeyinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 09.20 prestijiyle kapanışa nazaran yüzde 0.2 artarak 93.82 dolar oldu. Tıpkı dakikalarda Batı Teksas çeşidi (WTI) ham petrolün varili 88.17 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlar, ABD’nin petrol stoklarındaki düşüş, Rusya’nın petrol üretimindeki artışa yönelik haber akışı ve global resesyon tasalarının tesiriyle karışık seyrediyor.

ABD Güç Enformasyon Yönetimi bilgilerine nazaran, ülkedeki ticari ham petrol stokları geçen hafta yaklaşık 7 milyon 100 bin varil azalarak 425 milyon varile geriledi. Piyasa beklentisi stokların yaklaşık 117 bin varil azalacağı istikametindeydi.

Stoklarda beklentilerin üzerinde gerçekleşen düşüş, talebin yüksek seyrettiği algısı yaratarak fiyatları destekledi. Kelam konusu devirde ABD’nin akaryakıt stokları da 4 milyon 600 bin varil azalışla 215 milyon 700 bin varile düştü.

Arz tarafında Rusya’ya yönelik kısıtlamaların akabinde ülkenin petrol üretimini kademeli olarak artırmaya başladığına yönelik haber akışı, arz daralması yaşanan bir devirde fiyatları destekliyor.

Rusya’nın güç ihracatından elde ettiği gelirin bu yıl yüzde 38 artması beklenirken, Asya’ya satışların yükselmesiyle ülkenin üretim ve ihracat iddialarını 2025’in sonuna kadar üst taraflı revize ettiği belirtiliyor.

Öte yandan, son birkaç ayda yaşanan global resesyon tasaları ve olumsuz ekonomik bilgiler, petrol talebinin azalacağı tasalarını destekleyerek fiyatları baskılamayı sürdürüyor.

İngiltere’de enflasyonun temmuz ayında yüzde 10.1 ile son 40 yılın en yüksek düzeyine ulaşması da piyasalardaki olumsuz havayı güçlendirerek fiyatları aşağı taraflı baskılıyor.

Brent petrolde teknik olarak 93.94 ile 94.05 dolar aralığının direnç, 93.67 ile 93.51 dolar aralığının ise takviye bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.